Patrzysz na wypowiedzi wyszukane dla hasła: Oświata w Legnicy

[Dolny Śląsk] Inwestycyjny BOOM 2007...

LEGNICA - Inwestycyjne eldorado?

ag (lca.pl) 2007-09-05 godz.14:30:09

497 milionów złotych ma być wydane w Legnicy na inwestycje. Ta gigantyczna kwota zapisana jest w projekcie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata 2008 - 2014.

Plan opracowany przez miejskich urzędników we współpracy z firmą zewnętrzną zakłada inwestycje w dziewięciu działach. Najwięcej pieniędzy ma zostać przeznaczonych na remonty dróg. Oprócz tego plan obejmuje inwestycje w ochronę środowiska, oświatę, kulturę, poprawę bezpieczeństwa i rewitalizację miasta.
Jak nas zapewnił Tadeusz Krzakowski z tej ogromnej kwoty niecałe 50 procent ma pochodzić z budżetu miasta. Reszta głownie ze środków unijnych.
Według władz miasta ma on wyznaczać kierunki rozwoju Legnicy na wiele następnych lat. Wieloletni Plan Inwestycyjny zostanie teraz poddany ocenie radnych.

Plan jaki trafił do radnych jest na pewno ambitny i zapewne będzie zaakceptowany przez Radę. Ma jednak słabą stronę. Jego realizacja opiera sie w dużej mierze na zdobywaniu pieniędzy zewnętrznych, co jak pokazują niezależne rankingi, nie jest najmocniejszą stroną Legnicy.

Prezydent Legnicy odniósł się także do ogłoszonych wczoraj pomysłów radnych PO. Uznał, że niedopuszczalne jest popieranie wprowadzenia w Legnicy "becikowego" oraz dotacji dla rodziców posyłających dzieci do przedszkola, co proponują radni platformy.
- Budżet nie może być tylko konsumowany - powiedział Tadeusz Krzakowski.

Autor: ag(lca.pl)

 » 

KURS OPIEKUNÓW PLACÓWEK WYPOCZYNKU

jeżeli chodzi o kurs wychowawców dzieci i młodzieży na placówkach wypoczynku to trzeba miec ukończone 18 lat. (skończoną szkołę średnią). - Ukończenie takiego kursu uprawnia do bycia wychowawcą np na obozie.

Jeżeli chodzi o kurs kierowników placówek wypoczynku to trzeba miec:
- 3 letni staż w pracy wychowawczej.
- w przypadku ZHP stopień phm.

To co podaje jest z 2006 roku przepisy mogły ulec zmianie. Wiec nie potwierdzam ze obowiązują.

Co do organizacji takiego kursu w Jaworze to uważam to za rzecz wyjątkową, gdyż w różnych placówkach oświatowych jest tyle szkoleń z tego zakresu że naprawde nie trzeba się dużo wysilić żeby taki kurs odbyć.

Szczególnie polecam kurs wychowawców organizowany przez KCH oraz przez Caritas w Legnicy.

I po Pielgrzymce:):)

a trudno było się dostać?

Kim bedziesz po studiach?Magistrem teologii z wybranej specjalizacji (zastanawiam się nad liturgiką). Na pewno można po tym uczyć religii w szkołach, a co poza tym... Oświata w Polsce wciąż ulega zmianom. Niedługo ma wejść matura z filozofii i możliwe, że dla zainteresowanych będą przewidziane fakultety. Możliwe również, że dla nieuczęszczających na religię wprowadzą etykę (ale z tego przedmiotu mam chyba niewystarczającą liczbę godzin).
A tak szczerze, to po studiach zamierzam... studiować dalej i zrobić doktorat. Ale to już zależy od Bożej łaski i od tego, czy zachowam wysoką średnią i ładnie obronię magisterkę. Natomiast cieszyłbym się bardzo, gdybym mógł uczyć w swoim liceum (pozdrawiam profesorów, uczniów i absolwentów I LO w Legnicy!).

Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej, to pytaj.
Polecam też porozmawianie z Anią Psutką - ona też studiuje teologię, tyle że na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a to już jest wyższa szkoła jazdy, podobnie jak KUL.

Białystok - czarna dziura

słonko
ja rozpytałam znajomych i nikt z nich nien słyszła o zespole cantimus cantamimus to chyba jakis cerkiewny chór który w ogóle nie jest na topie i chyba takla muzyka raczej nie jest lubiana w europie
teraz sie nie słucha takiej muzyki już bardziej hip hop rap i techno
ale widze ze nie jestes trendy


Cantimus cantamimus...hmmm, no cóż, to najlepiej świadczy o tym jak bardzo zglębiłaś tematyke śpiewu chóralnego. CANTICA CANTAMUS!!
W latach 1989-94 chór działał przy Filii Akademii Muzycznej w Białymstoku, następnie w latach 1994-96 uzyskał status chóru zawodowego przy Państwowej Filharmonii w Białymstoku
Nagrody: Grand Prix – Srebrna Lutnia im. Jerzego Libana z Legnicy, nagroda główna dla najlepszego chóru Turnieju przyznana przez „Nieoficjalne jury”, nagroda Fundacji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie za najlepiej wykonany utwór sakralny, nagroda Dyrektora Centrum Sztuki – Teatr Dramatyczny w Legnicy dla laureata turnieju, puchar Legnickiego Centrum Gospodarczego za najlepiej wykonany utwór współczesny, puchar Kuratorium Oświaty i Wychowania (XXV Ogólnopolski Turniej Chórów – „Legnica-Cantat”), I miejsce i złoty medal na XXXII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach - Konkurs „Współczesna Muzyka Chóralna” (1997).
Współpracuje z orkiestrami filharmonicznymi w Polsce i za granicą (Białystok, Kalisz, Koszalin, Częstochowa, Warszawa, Rostock – Niemcy, Saint Maunce de Beynost k/Lyonu – Francja), z zespołem Muzyki Andyjskiej „Varsovia Manta”.

 » 

Czego oczekujemy od PSKO im.Wladyslawa Warnenczyka?

http://www.e-lama.pl/artykul.php?id=1607 2006-12-05 17:05:55
Powstanie partia dla kobiet?
Manuela Gretkowska w felietonie w „Przekroju” rzuciła hasło stworzenia partii politycznej dla kobiet, bo przecież „Polska jest kobietą”. Zapewne nie spodziewała się tak wielkiego odzewu pań z całej Polski.
Na stronie http://www.polskajestkobieta.org/index.php panie z całej Polski zaczęły się umawiać na spotkania i organizować struktury. Partia nie ma jeszcze osobowości prawnej ani nazwy, nie rozpoczęła się procedura rejestracji partii. Mimo to do Gretkowskiej zgłasza się wiele kobiet z różnych miejscowości, w rozmaitym wieku, zarówno studentek jak i pracujących. Umawiają się w internecie, a potem spotykają „w realu". I to nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, ale także w mniejszych miastach jak Legnica czy Legionowo.
Pojawiły się już pierwsze pomysły na program nowej partii: walka z przemocą w rodzinie, oświata seksualna w szkołach czy refundacja środków antykoncepcyjnych. Ruch poparły m.in. Kayah, Joanna Brodzik czy Justyna Pochanke.
Czy inicjatywa ma szansę przetrwania? Jak na razie w każdym województwie jest pani odpowiedzialna za tworzenie struktur. W najbliższym czasie ruch zamierza zorganizować szkolenia, aby przekształcić swoje członkinie w profesjonalne polityczki. O tym czy to nie będzie słomiany zapał przekonamy się już niedługo. Zarejestrowanie partii to droga przez masę formalności, która na pewno odstraszy mniej zaangażowane.

Mała przygoda...

Będąc na DTK w Poznaniu widzę jak na peronie [tak iż nogi im zwisają na tor] 7 siedzą sobie młodzi dresiarze. SOKiści na pewno to widzieli bo patrzyli w tamtą stronę. Nagle jakiś facet staje przy krawędzi innego peronu [za białą linią] staje i coś grzebie w komórce. Podchodzą do niego i robią mu awanturę. Nie wiem jak się to skończyło bo musiałem jeszcze biec do kuratorium oświaty. I dodam że, no nie przeszadzając, pewnie nie specjalnie, jakiś SOKista uderzył mnie dzwiami od wagonu który jechał z młodymi na Legnicę. Gorzej, dostałem klamką. Rozciołem sobie skórę i paradowałem po mieście z malym opatrunkiem na czole. Strażnik tylko spytał czy nic mi nie jest i poszedł. Ja mu odparłem że chyba mi krew leci z głowy. On sobie poprostu poszedł dalej. Byłem tylko w pobliskiej przychodni by mnie tam opatrzyli. Ale miałem taką chęć, normalnie chciałem by dokonano obdukcji i zawiadomić policję. A jeszcze do tego muszę jechać znowu do poznania do tego kuratorium. Bo dziś się spóźniłem. No każdemu się może zdarzyć kogoś uderzyć, ale potem sobie iść? No szedłem w zasadzie na oślep, mając wzrok skierowany na swoje papiery, no ale tak sobie pójść?

Szkolenia na Dolnym Śląsku-POMOCY!


Witam Drogie Panie! Jestem tutaj nowa i ciesze sie, że znalazłam się tutaj całkiem przypadkowo . Mam kilka pytań do Was, bo forum cieszy się ogromną popularnością i wieloma odpowiedziami. A mianowicie, chciałabym sie wybrać na kurs stylizacji paznokci: Tipsy. Nigdy w tym temacie nic nie robiłam, ewentualnie manicure bądż pedicure nic poza tym. Interesują mnie kursy na dolnym śląsku. Wrocław, Legnica, Lubin. A może juz ktoś ukończył taki kurs, który można by było polecić??? Znalazłam kilka stron np.
www.oswiata.wroc.pl
www.crazynails.com.pl
www.cosmax.pl
www.atena-studium.pl
Co myślicie, o tych szkoleniach? Nie zważając tutaj na cenę kursy, a raczej na to co proponują? Bardzo bym chciała szkolić się w tej dziedzinie...
Wybaczcie, jeśli jest już taki temat na forum, ale ostatnio jestem tak zabiegana, że nie mam zbyt dużo czasu aby przejżeć te wszsytkie tematy.
Z góry Serdeczne Dzięki i Pozdrawiam!
Czekam na szybkie odpowiedzi i pomoc z Waszej strony.
Jeszcze raz Pozdrawiam!!! 2

VII Tydzień Kultury Japońskiej

Niedługo rozpocznie sie kolejna edycja tygodnia kultury japońskiej w Legnicy który odbedzie sie od 2007-10-01 do 2007-10-06 , moze niektórych to zainteresuje i sie wybiorą , ja sam jestem chętny do zaglądniecia w niektóre dni . a to program imprezy:

1.10.2007 godz. 18:00 LCK - SUSHI i potrawy japońskie - kurs gotowania, Sakie Hiyoshi - konkurs wiedzy o Japonii

2.10.2007 godz. 17:00 Muzeum Miedzi - Uroczyste otwarcie Tygodnia i wystawy 50 lecia kontaktów dyplomatycznych między Polską a Japonią

2.10.2007 godz. 18:30 LCK - Otwarcie wystawy HIROSHIMA - NAGASAKI 1945r. , Historia o Sadako Sasaki z Hiroshimy, SEMBAZURU - origami - Sakie Hiyoshi

3.10.2007 godz. 18:00 LCK - Historia i rekonstrukcja zbroi samurajskiej - wykład i pokaz

4.10.2007 godz. 13:00 Wyższa Szkoła Menedżerska - Oświata w Japonii, tradycje i święta Japonii - wykład

4.10.2007 godz. 18:00 LCK - Magia origami - warsztaty

5.10.2007 godz. 18:00 LCK - Komiks japoński MANGA

5.10.2007 godz. 19:00 LCK - Kaligrafia i historia znaków japońskich - pokaz i warsztaty

5.10.2007 godz. 19:30 LCK - Konkurs wiedzy o Japonii - nagrody japońskie

6.10.2007 godz. 10:00 PWSZ - Oświata w Japonii - wykład

6.10.2007 godz. 10:00 Zespół Szkół Integracyjnych - Ogólnopolski Turniej Karate Kyokushin Młodzików i Kadetów

6.10.2007 godz. 14:00 Zespół Szkół Integracyjnych - Oficjalne otwarcie Turnieju, pokazy Kendo, Kyudo, Karate

***WSTĘP WOLNY***

Legnica bez zwierzat w cyrkach!

Rada Miejska Legnicy mowi NIE wystepom zwierzat w cyrkach na terenie miasta.

Okazuje sie, ze kampanie organizacji spolecznych przynosza efekty. Krople draza skale. W zeszlym roku wywalczylismy stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu przeciwne rozdawaniu dzieciom w placowkach oswiatowych biletow do cyrkow ze zwierzetami. Zarowno Minister Kultury, jak i Prezydent Warszawy nie objeli patronatu nad Festiwalem Sztuki Cyrkowej. TVP odmowila transmitowania wystepow zwierzat na tym festiwalu. Teraz mamy jasne stanowisko radnych Legnicy. Miejmy nadzieje, ze to bedzie zarazliwe!

Wyslij maila z podziekowaniami i wsparciem dla radnych Legnicy!
http://empatia.pl/str.php...=5&id=368&str=1

Czytaj pelna tresc stanowiska Rady Miejskiej Legnicy:
http://empatia.pl/str.php...=5&id=368&str=2

Podpisz petycje on-line:
http://www.petycje.pl/pet...p?petycjeid=119

Empatia

"Nowa" wadza na Zoliborzu -:)))))))

Witam,

A to sie zmienilo na "lepsze".
Najbardziej podoba mi sie ten specjalista od Zoliborz, co przyjechal z
Legnicy -:))))
Boki mnie juz normalnie bola i to od samego rana.
Takie teksty to juz slyszalem w dzielnicy Srodmiescie od pana Zielinskiego
Jaroslawa.
Widze, ze takl jak to bylo w zapowiedziach wyborczych, obsadza sie
stanowiska najkompetentniejszymi z kompetentnych.

http://tinyurl.com/2k4k7

<cytat
Żoliborz ma nowe władze

Nie konkurs, który miał wyłonić najlepszego, ale polityczny układ
zadecydował o wyborze nowego zarządu Żoliborza. Po wielu tygodniach rozmów
prowadzonych z zaciszach gabinetów zawiązała się dzielnicowa koalicja PiS-u
i LPR

Nowym burmistrzem dzielnicy, który zastąpił odwołanego Marka Rzewuskiego,
został dotychczasowy przewodniczący rady Wojciech Dąbrowski (PiS). Ma 32
lata, skończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, potem pracował w praskim
Zakładzie Administrowania Nieruchomościami.

Posadę wiceburmistrza zachował Tomasz Grochulski (UPR).

Ogromne emocje wzbudził ten trzeci - Artur Paprota zgłoszony na
wiceburmistrza przez Ligę Polskich Rodzin, ekonomista z licencjatem i były
nauczyciel angielskiego do Warszawy przyjechał z Legnicy zaledwie przed
kilkoma dniami. Jest radnym sejmiku dolnośląskiego. Prezentację zaczął ostro
od wyrażenia nadziei, że radni siedzący w sali wreszcie "skończą z grą
inwektyw, sarkazmu i cynizmu". I od razu podpadł. Pouczanie nie spodobało
się samorządowcom. Jako człowiek z Polski trafił na rundę tzw. pytań
trudnych. - Czy wie pan, z jakimi dzielnicami graniczy Żoliborz? - zadawali
podchwytliwe pytania radni. Od razu poleciały okrzyki do siedzących
najbliżej Paproty samorządowców - Nie podpowiadaj. Ale kandydat był
przygotowany: - Po to się ma sztab ludzi, żeby na niego pracował - odparł
bez mrugnięcia powieką.

Nowy wiceburmistrz z dumą przyznał, że sympatyzuje z Młodzieżą Wszechpolską,
ale nie należy do niej tylko dlatego, że nie pozwala mu wiek (ma 31 lat).
Jako osoba odpowiedzialna w zarządzie Żoliborza m.in. za oświatę za
najważniejsze zadanie uznał patriotyczne wychowanie młodzieży.
</cytat

"Nowa" wadza na Zoliborzu -:)))))))


A to sie zmienilo na "lepsze".
Najbardziej podoba mi sie ten specjalista od Zoliborz, co przyjechal z
Legnicy -:))))


Taaa a to nikt inny, jak Liga Polskich Ryjów zarzuca lewicy przynoszenie w
teczkach towarzyszy....

Po wielu tygodniach rozmów prowadzonych z zaciszach gabinetów
zawiązała się dzielnicowa koalicja PiS-u i LPR


Ooooo w mordę jeża!  Tylko jeszcze Samoobrony tam brakuje!
Biada Żoliborzanom!

Posadę wiceburmistrza zachował Tomasz Grochulski (UPR).


Oby nie reprezentował nurtu LPRu i Michałkiewicza.

Ogromne emocje wzbudził ten trzeci - Artur Paprota zgłoszony na
wiceburmistrza przez Ligę Polskich Rodzin, ekonomista z licencjatem
i były nauczyciel angielskiego do Warszawy przyjechał z Legnicy
zaledwie przed kilkoma dniami. Jest radnym sejmiku dolnośląskiego.


No i w tym momencie, będąc otwartym na przyjezdnych jestem zmuszony nazwać
gościa przybłędą.
W teczce przyniesiony prawicowiec z Ziem Zagrabionych, któremu partyjni
kolesie posadkę we Warsiawje dali.
:-/

Prezentację zaczął ostro od wyrażenia nadziei, że radni siedzący
w sali wreszcie "skończą z grą inwektyw, sarkazmu i cynizmu".


A skąd on taki zorientowany w sytuacji???  W Liegnitz mu powiedzieli?

I od razu podpadł. Pouczanie nie spodobało się samorządowcom.


Ba! Gdybym ja zasiadał we władzach dzielnicy, to od samego początku dawał
bym mu "szkołę".
Przylazło to to nie wiadomo skąd, z odległego miasta w teczce
przyniesione...

- Po to się ma sztab ludzi, żeby na niego pracował - odparł
bez mrugnięcia powieką.


Ooooo kuchwa! Aż żałuję, że nie jestem samorządowcem z Żoliborza, bo facet
miał by się ze mną co nie miara.
:

Nowy wiceburmistrz z dumą przyznał, że sympatyzuje z Młodzieżą
Wszechpolską,


Ma u mnie przerąbane.

Jako osoba odpowiedzialna w zarządzie Żoliborza m.in. za oświatę za
najważniejsze zadanie uznał patriotyczne wychowanie młodzieży.


Tja.....  razem z Wierzejskim będzie urządzał spotkania w księgarni Antyk?

[Październik 2008] Konkurs krasomówczy

Wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej PTTK odbył się 18 października br. w brzeskim Klubie Garnizonowym. W imprezie wzięło udział 23 uczestników z Opolszczyzny, którzy przygotowali kilkuminutowe popisy oratorskie. Zawodnicy startowali w trzech grupach wiekowych. Sześcioosobowemu jury przewodniczył dr Jan Majewski. W uroczystym otwarciu konkursu wzięli udział m.in. wiceburmistrz Brzegu Stanisław Kowalczyk oraz Jadwiga Trzęsowska – kierownik Biura Oświaty, Kultury i Sportu w brzeskim magistracie.
Zwycięzcy konkursu w kategoriach szkół podstawowych oraz gimnazjalnych pojadą na finał ogólnopolski do Legnicy, a szkół ponadgimnazjalnych – do Golubia-Dobrzynia.
Konkurs organizowało PTTK Ziemi Brzeskiej przy współudziale Klubu Garnizonowego, a darczyńcami byli Urząd Miasta w Brzegu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Wyniki konkursu:
SZKOŁY PODSTAWOWE:
I miejsce
Weronika PATERAK
Temat: Regionalne legendy
Publiczna Szkoła Podstawowa w Charbielinie
opiekun: Sylwia Gryczewska
II miejsce
Joanna ZYCH
Temat: Diabelskie kamienie
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 Głuchołazy
opiekun: Monika Kwit

SZKOŁY GIMNAZJALNE:
I miejsce
Marta NEROJ
Temat: Moje spotkanie z Dorel
Publiczne Gimnazjum nr 3 w Brzegu,
opiekun: Agnieszka Suska
II miejsce
Jolanta SŁAWSKA
Temat: Powrót do korzeni
Publiczne Gimnazjum nr 3 w Brzegu,
opiekun: Maria Jeruszko

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
I miejsce
Szymon OWSIAŃSKI
Temat: Po trzykroć malarz, po trzykroć poeta-Jan Cybis
Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach
opiekun: Magdalena Kiszczak
II miejsce
Izabela KONIECZNA
Temat: Historia Jana z Nepomuku
Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach,
opiekun: Małgorzata Golanowska-Hefczyc

Sławomir Mordka
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Brzegu

[Dolny Śląsk] Inwestycyjny BOOM 2007...

Remonty legnickich placówek oświatowych w 2007 roku

W tegorocznym budżecie miasta na remonty 42 placówek oświatowych przeznaczona została kwota 1.484.500 zł. Podczas przerwy wakacyjnej liczne ekipy budowlane przystąpiły do poprawy stanu technicznego budynków oświatowych. Prawie każda szkoła prowadzi też drobne prace remontowe we własnym zakresie, tak zwanym systemem gospodarczym.
Obecnie remonty najczęściej polegają na wymianie lub uszczelnianiu pokryć dachowych, wymianie stolarki okiennej oraz realizacji różnego rodzaju technicznych zaleceń pokontrolnych. Do końca lipca większość drobnych modernizacji została już zakończona. W jednostkach, w których zaplanowano szerszy zakres prac, remonty jeszcze trwają. Są to:
- Szkoła Podstawowa nr 6 – Zakończono wymianę stolarki okiennej w sali gimnastycznej, dobiegają już końca remont parkietu i malowanie ścian. Wartość robót - 80.000 zł;
- Szkoła Podstawowa nr 7 – Trwa remont oraz ocieplanie części dachu, montowane jest również oświetlenie zewnętrzne. Wartość prac - 70.000 zł;
- Gimnazjum nr 4 – Remontowany jest dach ceramiczny za kwotę 70.000 zł;
- Gimnazjum nr 5 – Zakończono remont części dachu, dobiega też końca remont pomieszczeń sanitarnych. Wartość wszystkich robót - 55.000 zł;
- II Liceum Ogólnokształcące – Zakończono już remont kolejnej części dachu ceramicznego, utwardzenie podwórza szkolnego i przebudowę bieżni. Trwają natomiast jeszcze prace przy odnawianiu niektórych pomieszczeń klasowych oraz ciągów komunikacyjnych. Ogólny koszt robót - 105.000 zł;
- Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego – Remontowana jest część elewacji budynku za kwotę 80.000 zł;
- Zespół Szkół Ekonomicznych – Wymieniana jest dachówka ceramiczna na dachu sali gimnastycznej za kwotę 70.000 zł;
- Zespół Szkół Rolniczych – Prowadzony jest remont części stropodachu nad salą gimnastyczną, który pochłonie kwotę 60.000 zł.

Oprócz środków na prowadzenie planowanych remontów w budżecie miasta przewidziano też kwotę 300.000 zł na usuwanie skutków awarii, powstałych w wyniku bieżącej eksploatacji obiektów oświatowych. Zdecydowana większość tej sumy została już rozdysponowana.
Na wniosek Prezydenta Tadeusza Krzakowskiego Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało miastu 51.486 zł. dofinansowania do niektórych zaplanowanych prac remontowych, co – zgodnie z wnioskiem – pozwoliło pokryć połowę ich kosztów i zwiększyć budżety remontowe pięciu jednostek oświatowych.

UM Legnica

Newsy 2008

Dolnośląscy rektorzy protestują u marszałka
Michał Kokot
2008-02-18, ostatnia aktualizacja 2008-02-18 18:16

Rektorzy uczelni wyższych w Jeleniej Górze, Głogowie, Wałbrzychu i Legnicy protestują przeciwko rozdzielaniu unijnych dotacji przez zarząd województwa. - Region jest marginalizowany kosztem Wrocławia - twierdzą.
Rektorzy Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Legnicy, Głogowie, Wałbrzychu oraz Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze ponad rok temu spotkali się z Grzegorzem Schetyną, wówczas przewodniczącym PO na Dolnym Śląsku, i Piotrem Borysem, członkiem zarządu województwa. Poprosili, by przy podziale środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego ich uczelnie zostały wpisane na tzw. listę indykatywną, która gwarantowałaby im unijne środki bez ubiegania się o nie w konkursie.

- Obiecano nam, że dostaniemy 12 mln euro, które zostaną podzielone na cztery równe części dla każdej z uczelni. Ale potem okazało się, że na listę trafiły tylko projekty z Wrocławia. To marginalizowanie dolnośląskich uczelni - mówi prof. Eugeniusz Józefowski, rektor PWSZ w Głogowie, który wraz z trójką pozostałych rektorów napisał w tej sprawie protest do Andrzeja Łosia, marszałka województwa.

Rektorzy najbardziej obawiają się tego, że będą musieli stanąć o unijne środki w otwartym konkursie. A wtedy rywalizować mogą z nimi również uczelnie prywatne.

Jan Zwierko, kanclerz PWSZ w Wałbrzychu: - Wtedy możemy przepaść. Tutaj mawiamy, że wszyscy stają do konkursu, a na końcu i tak wygrywa Wrocław.

Wałbrzyska uczelnia za pieniądze z Unii Europejskiej chce wybudować dodatkową salę wielofunkcyjną.

Głogowska PWSZ zamierza wyremontować dach i wymienić okna. - Dach jest w takim stanie, że jeśli za rok spadnie pół metra śniegu, to może się zawalić - mówi prof. Józefowski.

Piotr Borys, członek zarządu województwa, twierdzi, że wszystkie cztery uczelnie dostaną pieniądze, jeśli staną do konkursu. - To kłamstwo, że obiecaliśmy wpisać ich projekty na listę indykatywną. W ogóle nie było o tym mowy. Natomiast zwiększyliśmy środki na oświatę w RPO i te uczelnie je dostaną, jeśli staną w konkursie. Będzie on otwarty dla wszystkich, ale będziemy preferować uczelnie zawodowe i leżące poza Wrocławiem.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,4939921.html

Newsy

Nowe boiska, a w Polkowicach - skatepark

2007-07-09, Regional.pl

Powołany przez burmistrza Polkowic Wiesława Wabika zespół do spraw przygotowań Polkowic do Euro 2012 - "Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych" pracuje pełną parą. Podczas pierwszego spotkania roboczego wyznaczono podstawowe obszary planowanych działań.
W Polkowicach zaplecze sportowe jest takie, że mogą go pozazdrościć mieszkańcy innych miast. Gmina to jednak nie tylko miasto, ale również wioski. A tam już tak pięknie nie jest. Dlatego duża część planowanych inwestycji w zakresie budowy i modernizacji boisk będzie miała miejsce na terenach wiejskich.

- Inwestycje będą realizowane w Sobinie, Nowej Wsi Lubiąskiej, a także w Jędrzychowie. To dobra wiadomość dla tamtejszych mieszkańców, bo prace mają się rozpocząć już wkrótce - mówi członek zespołu Stanisław Dudziak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Planowane na terenach wiejskich prace są wynikiem spotkań burmistrza Wabika z przedstawicielami rad sołeckich z terenów wiejskich. - Reprezentanci środowisk wiejskich najlepiej wiedzą, jakie są najpilniejsze potrzeby w miejscowościach, w których mieszkają, dlatego spotykam się z nimi regularnie i słucham uwag oraz wniosków.

Jeszcze w tym roku mają się rozpocząć prace nad budową supernowoczesnego kompleksu przy ulicy 11 Lutego. - Będą tam nie tylko boiska do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej, ale także bieżnie i rzutnie lekkoatletyczne, no i skatepark, którego tak chcieli młodzi ludzie. Poza tym piękne zaplecze klubowe. Ten obiekt będzie przykuwał uwagę każdej osoby, która odwiedzi Polkowice. Jego standard pozwoli na organizację ogólnopolskich oraz międzynarodowych zawodów sportowych - zapewnia przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty i Sportu w Radzie Miejskiej Polkowic Stanisława Bocian.

- Projekt kompleksu jest już zaakceptowany. Lada dzień dostaniemy pozwolenie na budowę. Potem ogłosimy przetarg i za kilka tygodni ekipy budowlane powinny rozpocząć prace - zapowiada dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Gminy w Polkowicach Mariusz Lamla.

Konrad Kaptur

http://www.regional.pl/legnica/news.php ... 4&aid=6496

www.inwestycje.kielce.pl

INWESTYCJE REALIZOWANE - USŁUGI

* Dekom - Piotrkowska
* Dikom - Piekoszowska/Grochowa
* Dorbud - Kozia/Silniczna
* Grupa Orbis - Hotel Ibis
* Hossa - Galeria Hossa
* Inwestor prywatny - Centrum narciarskie na Stadionie
* Inwestor prywatny - Kamienica Warszawska 27
* Inwestor prywatny - Ośrodek jazdy konnej na Stadionie
* Inwestor prywatny - Kamienica Paderewskiego 34
* Inwestor prywatny - Wesoła 7 - kamienica
* Profident - Budynek usługowo-mieszkalny przy ul. Legnickiej
* PT Łysogóry - Sala konferencyjno-bankietowa

INWESTYCJE REALIZOWANE - POZOSTAŁE

* Akademia Świętokrzyska - Budynek G kampusu przy ul. Świętokrzyskiej
* Areszt Śledczy Kielce - Rozbudowa aresztu (2008)
* Exbud Skanska WKS - Rozbudowa hal produkcyjnych
* KBMK im O. Pio - Klasztor Kapucynów
* Mostostal Kielce - Rozbudowa hal produkcyjnych
* Parafia Ślichowice - Rozbudowa kościoła - os. Ślichowice
* UM Kielce - Termomodernizacja placówek oświatowych
* VIVE Textile Recycling - Hurtownia VIVE
* WDK Kielce - Rozbudowa i modernizacja WDK
* WSZ Kielce - Oddział Psychiatrii Szpitala Wojewódzkiego

INWESTYCJE REALIZOWANE - MIESZKANIA

* Becher - Szydłówek Górny II
* Becher - Wojewódzka 17
* Budownictwo Mieszkaniowe Trela - Pietrzyk - Leszczyńska
* Dikom - Piekoszowska/Grochowa
* Dariusz Mróz - Osiedle Radosne
* Dorbud - Kozia/Silniczna
* Echo Investment - Osiedle Bilcza II
* Eko-Invest - Osiedle Stokrotka
* HSD Chałupka - Osiedle Kochanowskiego
* HSD Chałupka - Tarnowska/Wojska Polskiego
* Inwestor prywatny - Klonowa/Turystyczna
* Inwestor prywatny - Wesoła 15
* Inwestor prywatny - Wola Kopcowa
* KGI - 'Atrium' Langiewicza
* Kolporter Development - Osiedle Panorama II
* Kolporter Development - Osiedle Panorama III
* KSM - Toporowskiego
* Łukasz Heinich - Szwedzka
* Master Kort - Częstochowska
* Master Kort - Naruszewicza
* Molser Investment - Klonowe Zacisze
* MZB Kielce - Wieżowiec komunalny Grunwaldzka/Podklasztorna
* P.B.H. Poniewierski - Kamenica Trigone, ul. Starodomaszowska
* PBH Dom - Skalista segmenty II
* Profident - Budynek usługowo-mieszkalny przy ul. Legnickiej
* Ryszard Grzyb - Klonowa Park
* SM Domator - Rozbudowa os. Ślichowice II etap III
* SM Słoneczna - Podklasztorna
* Stodom - Osiedle Na Polanie
* ZRB Andrzej Kozera - Jaworskiego

Inwestycje zaznaczone pogrubioną czcionką są do przeniesienia do działu "Zrealizowane".

ZAPRASZAM na VII Tydzień Kultury Japońskiej w Legnicy!

ZAPRASZAM na VII Tydzień Kultury Japońskiej w Legnicy!

Kiedy?
01-06.10.2007r.

Gdzie i co się wydarzy?

PONIEDZIAŁEK (1 października)
Legnickie Centrum Kultury godz. 18:00

Uroczyste otwarcie Tygodnia i powitanie gości: J. E. Ryuichi Tanabe - Ambasador Japonii w Polsce; Pan Tadeusz Krzakowski - Prezydent Miasta Legnica; Pan Andrzej Krzakowski - Prezes Legnickiego Klubu Karate Kyokushin

Sushi i potrawy japońskie (Sakie Hiyoshi)
Kurs gotowania - pokaz i degustacja (Patryk Kaczkowski)
Konkurs wiedzy o Japonii

WTOREK (2 października)
Muzeum godz. 17:00

Otwarcie wystawy 50-lecia kontaktów dyplomatycznych między Polską a Japonią (Wykład: Stosunki dyplomatycznie Polska-Japonia w okresie 50-lat - Marek Bębenek)

Legnickie Centrum Kultury godz. 18:30

Otwarcie wystawy HIROSHIMA-NAGASAKI 1945r. (Historia o Sadako Sasaki z Hiroshimy) Saike Hiyoshi
SEMBAZURU - origami

ŚRODA (3 października)
Legnickie Centrum Kultury godz. 18:00

Historia i rekonstrukcja zbroi samurajskiej - wykład i pokaz - Czesław Zabiegło

CZWARTEK (4 października)

Wyższa Szkoła Menażerska godz. 13:00
Oświata w Japonii, Tradycje i Święta Japonii - wykład - Masakatsu Yoshida

Legnickie Centrum Kultury godz. 18:00
Magia origami - Barbara Yoshida

PIĄTEK (5 października)
Legnickie Centrum Kultury

godz. 18:00
Komiks japoński - manga - Izumi Yoshida

godz. 19:00
Kaligrafia i historia znaków japońskich - pokaz i warsztaty - Masakatsu Yoshida

godz. 19:30
Konkurs wiedzy o Japonii (japońskie nagrody)

SOBOTA (6 października)
Wyższa Szkoła Zawodowa godz. 10:00
Oświata w Japonii - wykład - Masakatsu Yoshida

Legnickie Centrum Kultury godz. 10-14:00
Ogólnopolski Turniej Karate Kyokushin Młodzików i Kadetów (oficjalne otwarcie Turnieju, pokazy Kendo, Kyudo, Karate) - Izumi Yoshida (Kendo); Masakatsu Yoshida + 2 zawodników (Kyudo); Karate Kyokushin - zawodnicy Klubu

Nowy MDK

UWAGA !!!

Od września 2005 r. siedziba MDK mieścić się będzie przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 6a (prostopadłej do ul. Legnickiej) w budynku po dawnym internacie Zespołu Szkół Górniczych !!!

W ROKU SZKOLNYM 2005/2006 W MŁODZIEŻOWYM DOMU KULTURY PRZEWIDYWANE JEST URUCHOMIENIE NASTĘPUJĄCYCH KÓŁ I SEKCJI:

PRACOWNIA CERAMICZNA
EDUKACJA CERAMICZNA
CERAMIKA
PRACOWNIA PLASTYCZNA
100 TECHNIK PLASTYCZNYCH
RYSUNEK – MALARSTWO
ABC PLASTYKI
PRACOWNIA MUZYCZNA
ZESPÓŁ INSTRUMENTALNY
NAUKA GRY NA PIANINIE
ZESPOŁY KAMERALNE (DUETY)
NAUKA GRY NA KEYBORDZIE
ZESPÓŁ WOKALNY „ALLEGRO”
NAUKA GRY NA GITARZE KLASYCZNEJ
NAUKA GRY NA GITARZE ELEKTRYCZNEJ
EDUKACJA GITAROWA DLA ZAAWANSOWANYCH
ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW PERKUSYJNYCH
MŁODZIEŻOWE STUDIO MUZYCZNE
KOŁO TAŃCA TOWARZYSKIEGO
BREACK DANCE
PRACOWNIA TEATRALNA
TEATRZYK PRZEDSZKOLAKA
TEATRZYK „URWISY”
KLUB RECYTATORA
SCENA MONODRAMU
TEATR PĘKNIETEGO ZWIERCIADŁA
EDUKACJA TEATRALNO- FOTOGRAFICZNA
KORESPONDENCJA SZTUK
PRACOWNIA FOTOGRAFICZNA
FOTOGRAFIA
KLUB FOTOGRAFIKÓW
EDUKACJA FOTOGRAFICZNO-INFORMATYCZNA
PRACOWNIA INFORMATYCZNA
EDUKACJA INFORMATYCZNA
PROJEKTOWANIE STRON WWW
GRAFIKA KOMPUTEROWA
PRACOWNIA MODELARSKA
MODELARSTWO LOTNICZE
MODELARSTWO SZKUTNICZE
PRACOWNIA JĘZYKOWA
JĘZYK ANGIELSKI
JĘZYK NIEMIECKI
JĘZYK FRANCUSKI
PRACOWNIA SPORTOWA
TERAPIA LOGOPEDYCZNA
TAEKWON-DO
PIŁKA SIATKOWA
AEROBIC
SEKCJA BILARDA
SZERMIERKA
ORGANIZACJA IMPREZ MASOWYCH
ORGANIZACJA IMPREZ SPORTOWYCH S.Z.S.
IMPREZY MASOWE I KINO FILMÓW OSWIATOWYCH
EDUKACJA ARTYSTYCZNA

SZKOLNE SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE

[Legnica] Kampania promocyjna

04.01.2008

Legnica: Kampania promocyjna

Trwa kampania promocyjna, według pomysłu Prezydenta Tadeusza Krzakowskiego – „Legnica Moim Miastem”. Do współudziału w akcji Prezydent zaprosił dziennikarzy z lokalnych, regionalnych i krajowych mediów oraz przedstawicieli środowisk oświatowych, młodzieżowych, naukowych, sportowych, artystycznych, związanych z ochroną zdrowia, biznesem i służbami mundurowymi, a także hierarchów Diecezji Legnickiej.

Od początku przedsięwzięcie spotykało się z wielkim zainteresowaniem i życzliwością biorących w nim udział kilku tysięcy legniczan. Silikonowe biało-błękitne opaski na rękę, w ilości 6 tys. sztuk, rozeszły się w 2006 roku jak ciepłe bułeczki. Jesienią ubiegłego roku Biuro Prezydenta zamówiło kolejne 7 tysięcy egzemplarzy tego swoistego świadectwa legnickiej tożsamości. Zapas jest już na wyczerpaniu, ale będą kolejne. Rozprowadzają je uczestniczące w akcji lokalne gazety, tygodniki, redakcje radiowe i telewizyjne. Poprzez drukowane w pismach kupny, czy też ogłaszane na antenach konkursy opaski docierają do wielu zainteresowanych. Legniczanie mogą je otrzymywać także w różnych organizacjach, środowiskach, klubach, podczas spotkań i imprez.

Od dzisiaj, 4 stycznia br. kampania promocyjna „Legnica Moim Miastem” rozpoczyna kolejną odsłonę. Do wszystkich pragnących zamanifestować swoją więź z miastem mogą trafić tym razem owalne, błękitno-białe naklejki na szyby samochodów. Zawierają hasło promocyjne na tle charakterystycznej, graficznej sylwety miasta.

Naklejki będą wykładane w miejscach, gdzie klienci Urzędu Miasta dokonują rejestracji samochodów (parter Ratusza). Pojawią się w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, korporacjach taksówkarskich, Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, Zarządzie Dróg Miejskich oraz Ośrodku Sportu i Rekreacji. Będą dostępne w redakcjach prasy, radia i telewizji oraz podczas miejskich imprez.

Arkadiusz Rodak
rzecznik prasowy Prezydenta Legnicy

[Legnica] Pod Kyczerą

26.08.2008r.

Z legnicką Kyczerą przez kontynenty
Ruszył XI Międzynarodowy Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych ‼Pod Kyczerąâ€

Oficjalna, legnicka inauguracja 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Mniejszości Narodowych i Etnicznych ‼Pod Kyczerąâ€ rozpoczyna się dzisiaj (26 sierpnia) o godz. 15.30 korowodem gości i uczestników, który tradycyjnie już przejdzie ulicą Najświętszej Marii Panny oraz przez Rynek na dziedziniec Akademii Rycerskiej w Legnicy. Tutaj o 16.30 rozpocznie się koncert galowy.
Wczoraj (25 sierpnia) festiwalowe grupy i zespoły gościły we Wrocławiu, dając koncert w Rynku i prowadząc animacje na Starym Mieście. Uczestników odwiedził Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Jeszcze wcześniej – 24 sierpnia – występowały w Miłkowicach, Bolesławcu, Radwanicach, Prochowicach i Szczawnie-Zdroju.
W legnickim Festiwalu biorą udział zespoły artystyczne mniejszości narodowych zamieszkujących różne kraje, które działając w odmiennym otoczeniu etnicznym, kultywują i prezentują własne tradycje, obyczaje i folklor. Taka jest idea Festiwalu, stworzonego przez Jerzego Starzyńskiego, szefa Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca ‼Kyczera”. Zespół skupia żyjących na ziemi legnickiej Łemków. Twórca Festiwalu jest tegorocznym laureatem Nagrody Miasta Legnicy.
W ulicznych prezentacjach, korowodach, występach, w koncertach oraz prowadzonych w placówkach oświatowych i kulturalnych warsztatach biorą udział zespoły: Kyczera (Łemkowie z Polski), Sulaimaniya (Kurdowie z Iraku), Magas (Ingusze z Rosji), Makovica (Rusini ze Słowacji), Binevac (Chorwaci z Serbii), Kadinja (Gagauzi z Mołdawii), Sveti Sava (Serbowie z Austrii), Neebin-ni-maqua (Indianie z Kanady), Suszanie (Polacy z Czech), Punjab Cultural Promotion Council (Sikhowie z Indii). Gościnnie występują grupy: Citra Ciraka z Indonezji, Katanga z Demokratycznej Republiki Konga, Veracruz z Meksyku, Bapas Sazy, Arna z Kazachstanu.
Barwne spotkania publiczności z egzotyczną kulturą i folklorem pod hasłem ‼Świat pod Kyczerąâ€ potrwają do 1 września. Artyści z okazji inauguracji nowego roku szkolnego odwiedzą wówczas uczniów legnickich szkół.
Dzisiaj (26 sierpnia) liczna ich grupa spotkała się w Ratuszu z Prezydentem Legnicy Tadeuszem Krzakowskim. Goście mówili o swych wrażeniach poznawczych i artystycznych. Gospodarz zaś przybliżył im Legnicę jako jedno z ważnych centrów, zwłaszcza kulturalnych, Dolnego Śląska.

Wolne oprogramowanie zawitało do szkółW ostatnich trzech miesiącach mijającego roku szkoły chętnie gościły wolontariuszy opowiadających o wolnym i otwartym oprogramowaniu. Czasami na przeszkodzie w przeprowadzeniu spotkań stawali... nauczyciele informatyki, ale przypadki takie należały raczej do rzadkości - poinformowali organizatorzy akcji WiOO w Szkole.
Akcja WiOO w Szkole wystartowała wraz z trwającym obecnie rokiem szkolnym. W jej ramach ochotnicy w całym kraju szkolili uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w zakresie wolnego i otwartego oprogramowania. Kampania została przygotowana przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FWiOO) przy współudziale serwisu Jakilinux.org.

W czasie ostatnich trzech miesięcy 2007 roku Fundacji udało się dotrzeć do szkół w pięciu województwach: wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i łódzkim. W sumie wolontariusze przeprowadzili prezentacje w trzydziestu placówkach mieszczących się w czternastu miastach i miejscowościach.

Średnio w jednym spotkaniu uczestniczyło 42 słuchaczy - najwięcej naraz, bo 120, w spotkaniu trzech szkół w Poznaniu. Wolontariusze przeprowadzali prezentacje samodzielnie lub parami. Często musieli sobie radzić z trudnymi sytuacjami, takimi jak nagła awaria sprzętu, niespodziewane ograniczenie lub wydłużenie czasu prezentacji, czy kilkakrotnie większa widownia, niż było to umówione. Przedstawiciele FWiOO twierdzą jednak, że radzili sobie doskonale.

Fundacja podaje, że w pierwszym kontakcie szkoły odnosiły się nieufnie do akcji, jednak z ankiet przysyłanych przez placówki wynika, że bardzo dobrze oceniły one wizyty wolontariuszy, a także samą kampanię. W znakomitej większości zadeklarowały też, że zamierzają choć w części wykorzystać ofiarowane przez sponsorów oprogramowanie. Niektóre już to zrobiły. Coraz częściej też to nie uczniowie muszą zgłaszać szkoły, ale same placówki proszą o przysłanie wolontariusza.

Przeszkody

Oczywiście zdarzały się także problemy. Czasem były one natury organizacyjno-finansowej (np. szkoła musiała pokryć koszty dojazdu wolontariusza z innej miejscowości) - te udawało się najczęściej dość szybko rozwiązać. Bywało jednak i tak, że szkoły w pierwszym momencie odmawiały udziału w kampanii i trzeba je było przekonywać. W większości przypadków odmowy wynikały z niechęci szkolnych informatyków do opanowywania nowej dla nich wiedzy i obawy przed utratą z tego powodu autorytetu wśród uczniów.

Bywało i tak, że nikt nie miał i nie chciał mieć pojęcia o tym, z jaką ideą Fundacja zgłasza się do szkoły. Jednym z ciekawszych uzasadnień odmowy w takim przypadku było stwierdzenie, że "szkoła ma już takie coś". Wyjątkowo oporni byli przedstawiciele Liceum z Legnicy - po trzech tygodniach codziennych telefonów przedstawiciele fundacji usłyszeli w końcu... odmowę. Ostatecznie tylko 7% zaproszonych do kampanii szkół odmówiło.

To nie koniec!

Niektóre szkoły postanowiły wykorzystać wizytę wolontariusza, by urządzić święto wolnego i otwartego oprogramowania. Dzięki temu, w kilku placówkach można było na znacznie szerszą skalę zaprezentować zalety wolnego i otwartego oprogramowania.

Ponadto Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania objęła honorowym patronatem dwie imprezy związane z WiOO: Linux-Reinstalacja oraz Dzień Wolnego i Otwartego Oprogramowania w XV LO we Wrocławiu. W połowie stycznia planowane jest także organizowane przy współpracy z Kuratorem Oświaty spotkanie, na które mają przybyć dyrektorzy oraz informatycy ze wszystkich szkół w jednym z zachodnich województw. Celem tego spotkania ma być zainteresowanie ich możliwościami wykorzystania wolnego i otwartego oprogramowania w szeroko pojętej edukacji.

źródło:Dziennik Internautów

[Dolny Śląsk] Inwestycyjny BOOM 2007...

LGOM: Dobre wieści z sejmiku

Przedstawienie założeń inwestycyjnych, które ze środków unijnych, będą realizowane w województwie dolnośląskim, zdominowały konferencję prasową w starostwie powiatowym w Lubinie.

Z dziennikarzami lokalnych mediów spotkali się marszałek województwa, Andrzej Łoś, wicemarszałek Piotr Borys, starosta Małgorzata Drygas - Majka oraz wójt Rudnej, Władysław Bigus.

Priorytety działania

To już kolejna wizyta przedstawicieli urzędu marszałkowskiego w byłym województwie legnickim. Po Legnicy, przyszedł czas na Lubin. Podczas wyjazdowych spotkań, władze sejmiku informują o swoich planach na najbliższą kadencję. Plany te dotyczą głównie założeń inwestycyjnych na najbliższą kadencję samorządową.

Plany inwestycyjne opierają się na trzech głównych kierunkach programowych. Pierwszy to Regionalny Program Operacyjny w ramach którego do pozyskania w latach 2007 - 2013 jest około 1,2 miliarda euro. Znajduje się w nim jedenaście priorytetów, z których najważniejsze to wspieranie lokalnej przedsiębiorczości i innowacyjności oraz rozwój parków przemysłowych. Kolejny niezwykle istotny element tego programu to transport, w tym modernizacje i budowy dróg oraz rozwój regionalnych połączeń kolejowych. Ostatnim ważnym dla nas priorytetem jest rozwój miast. W naszym województwie nie brakuje bowiem miejscowości, które przeżywają właśnie cywilizacyjny regres, w których stopa bezrobocia sięga nawet 30 procent. Ostatnim ważkim elementem tej układanki jest budowa społeczeństwa informatycznego. W wielu mniejszych miejscowościach, dostęp do sieci Internetu jest poważnie ograniczony. To trzeba zmienić - mówił podczas konferencji marszałek Andrzej Łoś.

Drugim pod względem ważności jest program ph: „Kapitał ludzki”. Tutaj uwaga władz sejmiku ma skupiać się na oświacie i wychowaniu oraz umożliwianiu kadrze menedżerskiej podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności zawodowych. Trzeci program przeznaczony jest na aktywizację obszarów wiejskich.

- W ramach dostępu do środków unijnych będziemy wspierać wszystkie te projekty, które w sposób trwały zagwarantują powstawanie nowych miejsc pracy. O dotacje będą mogły występować podmioty prawne, jak i fizyczne, instytucje i osoby prywatne - oświadczył marszałek Łoś.

Silne lobby kolejowe

Największe zainteresowanie wśród mieszkańców naszego regionu wzbudzają oczywiście inwestycje. Prawie 200 mln zł zarezerwowanych jest dla rozwoju regionalnych połączeń kolejowych. Urząd Marszałkowski planuje zakup dodatkowych szynobusów na kolejne trasy.

- W organizacji kolejowych przewozów regionalnych konieczne są głębokie zmiany. Obecnie z budżetu województwa na przewozy regionalne dopłacamy rocznie 50 milionów złotych. To oznacza, że do każdego pasażera dopłacamy 4,50 złotych. Nie chcemy płacić za puste składy kolejowe. Trzeba ten problem jak najszybciej rozwiązać - podkreślił marszałek województwa.

W tym celu władze sejmiku dolnośląskiego, wzorem kolei mazowieckiej, chcą powołać do życia spółkę z większościowym udziałem województwa, która zajmowałaby się przewozami regionalnymi.

- Oczywiście myślimy w tym względzie o współpracy z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe. Jeśli rozmowy nie dadzą rezultaty, będziemy szukać innych partnerów - uzupełnił marszałek Łoś.

W Urzędzie Marszałkowskim istnieje mocne lobby na rzecz rozwoju zagłębia miedziowego, zwłaszcza regionu lubińskiego. Wicemarszałek Piotr Borys i radny sejmiku Norbert Wojnarowski pochodzą z Lubina i wspólnie zadeklarowali pomoc, choćby w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego w Lubinie. Na ile uda się wskrzesić te zamierzenia, czas pokaże.

Most zamiast przeprawy

Za jedną z kluczowych inwestycji władze sejmiku uznały budowę mostu na Odrze w okolicach Ciechanowa. Dziś między powiatem górowskim, a lubińskim ruch odbywa się za pomocą przeprawy promowej. Plan budowy mostu był już wpisany w program „Odra 2006”, ale z różnych względów, najbardziej finansowych, nie doszło do tej inwestycji. Dziś przedstawiciele sejmiku mówią o tym głośno.

- Dokumentacja na realizację tej inwestycji jest na ukończeniu. Myślę, że do końca tego roku będziemy mieć już gotową dokumentację techniczną wraz z pozwoleniem na przystąpienie do prac budowlanych. Według wstępnych szacunków inwestycja pochłonie 90 milionów złotych - referował wicemarszałek Piotr Borys.

Wójt gminy Rudna, Władysław Bigus, który od lat walczy o budowę mostu w Ciechanowie, może być wreszcie usatysfakcjonowany.

zaglebie.wfp.pl

Newsy 2008

[Legnica]

W ramach trwających już kilka lat, comiesięcznych konsultacji Prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego ze społecznościami, zamieszkującymi poszczególne dzielnice, osiedla i rejony miasta, 15 kwietnia br. odbyło się spotkanie z mieszkańcami Staromiejskiego Centrum, ‼Zakaczawia” oraz ‼Tarninowa”.

Od ostatniego w tym rejonie spotkania z cyklu ‼Bliżej legniczan i ich spraw” mija rok. Do auli I Liceum Ogólnokształcącego przy Placu Klasztornym przybyła ponadpięćdziesięcioosobowa grupa mieszkańców, by pomówić z szefem samorządu o lokalnych bolączkach, sposobach ich usunięcia i wizji rozwoju całego miasta.
Prezydentowi, jak zawsze podczas tych obywatelskich debat, towarzyszyli jego zastępcy, dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta, Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej, przedstawiciele Straży Miejskiej i Policji. Obecna była również grupa radnych z Przewodniczącym Rady Miejskiej R. Kropiwnickim, Wiceprzewodniczącym R. Kępą, M. Nowosielską, P. Frostem, także Halina Tamioła – dyrektor I LO.
Tadeusz Krzakowski zapoznał zebranych z budżetem Legnicy na bieżący rok, podkreślając zwłaszcza wciąż bardzo wysokie nakłady przeznaczane na oświatę, pomoc społeczną i inwestycje. Wszyscy uczestnicy otrzymali opracowaną w przystępny sposób broszurę, odpowiadającą na pytania, skąd miasto bierze pieniądze i na co je wydaje – zawierającą również podręczny przewodnik po Urzędzie Miasta. Obejrzeli też multimedialną prezentację pt. ‼Jak odmładzamy Legnicę”.
O sposobie realizacji wniosków zgłaszanych przez mieszkańców tego rejonu przed rokiem poinformowali Prezydent Krzakowski i jego zastępczyni Jadwiga Zienkiewicz.

Wielu uczestników spotkania mogło bezpośredniego omawiać swe indywidualne problemy z obecnymi dyrektorami wydziałów UM i miejskich instytucji. Zgłoszono też szereg wniosków, których analizę i możliwie szybką realizację Prezydent zlecił podległym sobie służbom. Dotyczyły one:
- potrzeby wymiany cementowo-azbestowych rur wodociągowych, które wciąż są obecne w działających sieciach, np. na ul. Mickiewicza i Bankowej;
- parkujących samochodów, które tarasują drogi pożarowe i dojazdy do budynków, zwłaszcza na osiedlach;
- zaniedbanego i bardzo zaśmieconego prywatnego placu przy ul. Jaworzyńskiej (naprzeciw nr 13);
- zwiększenia ilość patroli ‼drogówki” w rejonie ul. Kartuskiej i Czarnieckiego, gdzie po przebudowie ich nawierzchni kierowcy nagminnie przekraczają dopuszczalną prędkość. Podobna sytaucja jest na ul. Powstańców Śląskich;
- uporządkowania terenu wnętrza blokowego, położonego w kwartale Daszyńskiego-Czarnieckiego-Wrocławska oraz możliwości utwardzenia istniejącej tam drogi wewnętrznej;
- zwiększenia ilości patroli SM i Policji oraz częstszych ich interwencji w rejonie ulic H. Pobożnego, B. Chrobrego i Czarnieckiego, gdzie bezpieczeństwu zagrażają młodociani chuligani;
- naprawy chodnika przy ul. Orzeszkowej, który uszkodziły korzenie drzewa (już wyciętego);
- potrzeby zainstalowania chociaż jednej latarni we wnętrzu blokowym przy ulicach: Sejmowej-Hutników-Matejki-Złotoryjskiej;
- udrożnienia studzienki kanalizacyjnej pod wiaduktem na ul. Marii Skłodowskiej-Curie.

Kolejne spotkanie w cyklu konsultacyjnym odbędzie się 20 maja o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul Marynarskiej 31. Jego problematyka związana będzie z rejonem zachodniej części miasta (od ulicy Złotoryjskiej i Chojnowskiej po Przemysłową i Działkową).

http://www.legnica.um.gov.pl/pl/site/wx ... iec2008_54

Wałbrzyskie szkoły

Słabiutki kapitał Wałbrzycha
poniedziałek, 18 sierpień 2008

Kiepsko u nas ze zdrowiem, rynkiem pracy i - przede wszystkim - z edukacją. Tak wynika z najnowszego opracowania przygotowanego przez Urząd Statystyczny we Wrocławiu. Według raportu dotyczącego kapitału ludzkiego w latach 2002-2006, powiat wałbrzyski pozostaje na szarym końcu. Dlaczego?

Niełatwego zadania zmierzenia gdzie jest największy ludzki potencjał podjął się urząd statystyczny. Podczas badania, wybrano pięć sprawdzanych obszarów - edukację, rynek pracy, zdrowie, potencjał demograficzny oraz spójność społeczną i terytorialną. Przez cztery lata badano m.in. stopień wykształcenia ludności, komputeryzacji, znajomości języków obcych, warunki nauczania, inwestycje w edukację, aktywność ekonomiczną pracujących i bezrobotnych, wydajność pracowników, stan zdrowia, a nawet płodność.

Nie nadążamy za resztą

Już samo województwo dolnośląskie nie może się pochwalić rewelacyjnym wynikiem. Tu miernik kapitału ludzkiego nie osiągnął nawet połowy poziomu wzorcowego. Nasz region według danych ze spisu z 2002 r zajmował dopiero 12 lokatę w kraju. Piął się jednak sukcesywnie, by - według najnowszych danych - na koniec 2006 roku uzyskać 5 miejsce Polsce.

Co innego jednak w powiecie wałbrzyskim. Tu było i - niestety - wciąż jest źle. Od lat ten rejon województwa dolnośląskiego plasuje się na niechlubnej ostatniej pozycji. Dlaczego?

Według danych Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, powiat wałbrzyski odznacza się bardzo niskim poziomem kapitału ludzkiego w obszarze zdrowia i potencjału demograficznego.

Nie chcemy się uczyć?

Najdalej do Wrocławia, Jeleniej Góry i Legnicy jest nam jednak - według badań - w zakresie edukacji. By dogonić najlepszy rejon - Wrocławia - współczynnik edukacji musiałby wzrosnąć w powiecie wałbrzyskim o ponad 60 procent!

- Nie che mi się wierzyć, że jest aż tak źle. Dopóki sam nie zobaczę tych danych, wole ich nie komentować - powiedział nam krótko starosta wałbrzyski, Augustyn Skrętkowicz.

Statystycy obszar edukacji zbadali bardzo dokładnie. Sprawdzali m.in. strukturę ludności według wykształcenia, to czy osoby w wieku 25-64 kształcą się ustawicznie, stan komputeryzacji, nauki języków obcych, warunki w szkołach, kadrę nauczycielką, wydatki na oświatę, dostęp do edukacji, a nawet to, czy system edukacji jest otwarty na świat. Wynik nie zadowala chyba jednak nikogo. Za nami jest tylko jeden powiat w województwie - strzeliński. Radni opozycyjni przekonują, ze to wina złej reformy systemu oświaty w powiecie.

- Zamiast otwierać nowe szkoły, zamyka się do nich dostęp. Dążenie do tego, by ośrodki nauki były tylko w Wałbrzychu jest złym kierunkiem. Dojdzie to tego, że uczyć będą się tylko ci, których na to stać - przekonuje Robert Ławski, szef powiatowej lewicy.

- Uważam, że to, co robimy w edukacji jest właściwym kierunkiem działania. Mamy szkoły ogólnokształcące na bardzo wysokim poziomie, inwestujemy w edukację zawodową. To dobry plan, który na pewno zaprocentuje w przyszłości - przekonuje wicestarosta Andrzej Marciniak.

Tymczasem prezydent Piotr Kruczkowski namawia do współdziałania z innymi gminami. W globalnym działaniu upatruje możliwości sukcesu.

- Trzeba postawić na kilka dziedzin, jak turystyka, szkolnictwo wyższe, czy przemysł. Uważam jednak, że te inicjatywy należy podejmować wspólnie, a Wałbrzych mógłby być ich motorem, lokomotywą - mówi prezydent Kruczkowski.

Magdalena Sośnicka-Dzwonek

dzwonek@nww.pl

Kryształy złota

lista naszych kryształków

L.p. Nazwisko i imie
1. Antonowicz Leszek– trener , z-ca prezesa ZTA „Aurum”
2. Bajowski Jan– kapelmistrz Orkiestry Detej
3. Bieganski Kazimierz– kierownik posterunku w Złotoryi ZE Energia Pro w Legnicy
4. Borys Aleksander– prezes TMZZ
5. Borys Piotr – wicemarszałek województwa dolnoslaskiego
6. Burzynska-Charytoniuk Elbieta - dyrektor SANEPiD
7. Chamski Antoni– własciciel firmy PTB
8. Drozd Roman
9. Durmaj Boena– dyrektor MOPS
10. Dyjas Grzegorz
11. Filipowicz Maria - kierownik Przychodni Rejonowej
12. Fron Józef– prezes Banku Spółdzielczego
13. Graff Peter – burmistrz Pulsnitz
14. Grodzicki Andrzej– profesor Uniwersytetu Wrocławskiego– promocja Złotoryi
15. Gruszczynski Zbigniew dyrektor ZOKiR
16. Hamara Martyna i Tomasz– własciciel spółki „Hamara i spółka”
17. Handziej Ryszard– własciciel PUO „Karmak”
18. Kajser Frantisek– starosta Mimonia
19 Keska Paweł
20. Kiraga Joanna instruktor zespołu tanca nowoczesnego „Łau”
21. Klicki Damian– prezes RPK
22. Kowalski Andrzej – prezes ZTTG
23. Kramarz Jacek– nadlesniczy Nadlesnictwa Złotoryja
24. Kusek Jan– komendant JPR , Wielki Mistrz PBKZ
25. Lesna Maria wójt Gminy Złotoryja
26. Łukaszewski Leszek– dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3
27. Malicka Lutosława– dyrektor łobka Miejskiego
28. Manowiec Helena prezes ZNP w Złotoryi
29. Markiewicz Agnieszka– dyrektor ZSZ
30. Matysik Bogdan Wiktor ksiadz prof.
31 Miara Ewa
32. Michler Alfred
33. Mokrzycki– Roman komendant Komendy Pow. Panstwowej Stray Poarnej
34. Nalepka Ryszard– własciciel firmy „Narys”
35. Napiwocka Małgorzata– dyrektor Złotoryjskiego Ogniska Muzycznego
36. Obora Teresa– dyrektor Hotelu Qubus w Złotoryi
37. Opyd Józef - energetyk
38. Paliszkiewicz– Tadeusz prezes zarzadu PGP „Bazalt”
39. Pawłowski Krzysztof– prezes LSSE
40. Podsiadło Waldemar– własciciel Zakładu Slusarskiego
41. Prus Janusz– prezes firmy„ Vitbis”
42. Raczek Krzysztof– dyrektor generalny firmy Condix
43. Radzki Bogusław– dyrektor ZOZ Złotoryja
44. Raszkiewicz– Ryszard starosta złotoryjski
45. Regulska Urszula
46. Ruta – Kaczmarska Paulina– trener gminny (program – zagospodarowanie czasu wolnego
w czasie wakacji)
47. Siudak Beata – prezes stowarzyszenia „Edukacja Przyszłosci”
48. Skowronek Małgorzata – Przewodniczaca Miedzyzakładowej Komisji NSZZ”Solidarnosc”
Pracowników Oswiaty w Złotoryi
49. Sobczak Józef– własciciel Firmy usługowej – prace budowlane
50. Smolinska Jolanta– dyrektor Przedszkola nr 2
51. Sobczyk Ks. Marian
52. Soja Zbigniew– prezes Zwiazku Pracodawców Powiatu Złotoryjskiego
53. Stalska Elbieta
54. Stefanko Henryk komendant Komendy Powiatowej Policji
55. Strynkowski Krzysztof– z-ca prezesa Dolnoslaskiego FOSi GW
56. Szelag Jadwiga radna Sejmiku Dolnoslaskiego
57. Smigielski Stanisława Ks.
58. Swierk Zbigniew– Instalatorstwo Elektryczne
59. Wajda Bogusław– z-ca kierownika Rej. Dystr. Gazu w Legnicy
60. Widomski Zygmunt– Zakład Produkcyjno-Handlowy
61. Witiw Adam– kapelmistrz Orkiestry Detej Komendy Wojewódzkiej Policji
62. Wojtyra-Kusek Marianna
63. Wróblewski Zbigniew– prezes Chóru „Bacalarus”
64. Zagrobelna Irena– prezes PZEiRI
65. Zanko Jacek– kierownik Hali Sportowej
66. Zwiebler Wilfried – doradca d/s innowacji i technologii i Polski w ETB Neisse Gorlitz
67. Zwierzynscy Halina i Mirosła– własciciele Domu Handlowego

[Wrocław] Apartamenty ODRA HOUSE - ul. Długa

NOWA INWESTYCJA - ODRA HOUSE
19 kwietnia 2007 rozpisaliśmy przetarg na Generalnego Wykonawcę naszej nowej inwestycji „ODRA HOUSE” przy ul. Długiej 16 A. Zgłosiły się firmy z całego kraju. Po długich negocjacjach Zarząd EURO-DOM Sp. z o.o. zdecydował się powierzyć budowę apartamentowca Przedsiębiorstwu Robót Elewacyjnych i Budowlanych Krzysztof Zawadzki. Podpisanie umowy nastąpiło 11 maja 2007. Jest to doświadczona firma, która była Generalnym Wykonawcą m.in. takich inwestycji jak:
-Budynek biurowo-usługowy, ul. Tęczowa 11 (2 nagroda w konkursie na najlepszą realizację architektoniczną: Piękny Wrocław. Edycja 2006);

W dniu 21 maja 2007 o godzinie 10:00 nastąpiło przekazanie wykonawcy terenu pod budowę „ODRA HOUSE”.

„ODRA HOUSE”

Chroniony kompleks mieszkalny o standardzie apartamentowca
Wrocław, Stare Miasto, ul. Długa
180 mieszkań o pow. 29m²- 128m²
Termin realizacji II – III kwartał 2009

Dojazd komunikacją zbiorową:

Tramwaje: 3, 10, 12, 20, 21, 22, 23.
Autobusy: E, 103, 122, 127, 128, 135, 142, 327, 403 (+ nocne)
Dworzec kolejowy Wrocław Mikołajów

Widok z okien m.in.:

- Odra
- Wieża Ratusza
- Wieża Kościoła Garnizonowego
- Wieża gmachu sądu

Położenie:

- Stare Miasto/Szczepin
- Odra
- Rynek
- Plac Solidarności
- Plac Jana Pawła II
- Most Milenijny (Obwodnica Śródmiejska, wylot na Warszawę, Poznań)
- Legnicka (wylot na Legnicę, Lubin, Polkowice, Zieloną Górę, Głogów)
- Most Dmowskiego

ZNAJDŹ NA MAPIE:

„ODRA HOUSE” to nowoczesny budynek mieszkalny o standardzie apartamentowca. Powstanie on u zbiegu ulic Długiej i Rybackiej oraz przy Moście Dmowskiego na osiedlu Szczepin. Widok z okien będzie rozpościerał się m.in. na rzekę Odrę i panoramę Rynku wrocławskiego. Droga z Portu Staromiejskiego do placu Jana Pawła II (węzeł komunikacyjny – połączenia na całe miasto) zajmuje ok. 5 minut piechotą, a dalej kolejne ok. 5 minut do Rynku.

W OKOLICY:
W pobliżu znajduje się doskonała infrastrukura usługowo-handlowa (zarówno osiedlowe sklepiki, jak i duże centra – Tesco, Obi, TGG a w przyszłości również Ikea), centra wypoczynku (Centrum Rekreacji Szczepin - nowoczesna sala do ćwiczeń siłowych, sauna, łaźnia, solarium, korty tenisowe; TGG – Kręgielnia Miraż; Multipleks Helios), a także szereg placówek oświatowych – m.in. SP 46 (Ścinawska 21), Gimnazjum 28 (ul. Zachodnia 2), Gimnazjum 37 (ul. Młodych Techników 58), Passa – Podstawowa Autorska Szkoła Samorozwoju i Autorskie Gimnazjum Samorozwoju – Gassa (ul.Długa 61), Optimum – Społeczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum (ul. Rybacka 17), Liceum Saleziańskie (ul. Młodych Techników 17), Akademia Muzyczna (pl. Jana Pawła II 2), Uniwersytet Wrocławski (pl. Uniwersytecki 1). Nie należy zapomnieć o licznych restauracjach, pubach i klubach nocnych, które zlokalizowane są w Rynku i okolicach, od których „Port Staromiejski” jest nieznacznie oddalony. Na ul. Inowrocławskiej znajduje się hot spot – punkt dostępu umożliwiający dostęp do internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi).

W TYM MIEJSCU:

Szczepin (Tschepin) to Osiedle w dzielnicy Stare Miasto, między Kępą Mieszczańską od wschodu i Starym Miastem a Popowicami od zachodu, na prawym brzegu Dolnej Odry. Była to mała wioska rybacka przyłączona do Wrocławia w 1808 po częściowym zburzeniu murów miejskich przez Francuzów, w ramach budowy Promenady Staromiejskiej.
Ok. 1825 powstała sieć pierwszych ulic; od 1843 połączenie kolejowe ze stacją Wrocław - Mikołajów, a w 2 połowie XIX w. zwarta zabudowa z kamienicami czynszowymi, szkołami, fabrykami, browarem, składami, koszarami, nowym kościołem św. Mikołaja.
Szczepin był uważany w swoim czasie za jeden z najpiękniejszych zakątków Wrocławia, został jednak doszczętnie zniszczony w czasie obrony Festung Breslau. W 1966 Spóldzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" rozpoczęła budowę nowego osiedla "Zachód", nazwanego następnie Szczepinem. Dziś jest to dzielnica blokowisk, której oblicze zmieniamy.
W miesjcu, w którym powstanie „ODRA HOUSE” znajdowały się niegdyś zakłady Wrocławskiej Wytwórni Sprzętu Sportowego "POLSPORT", a także Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Hygea S.A

WIZUALIZACJE, OPIS BUDYNKU I CENY JUŻ WKRÓTCE!!!

info

Akcja zbierania podpisów pod listem protestacyjnym

http://www.codn.home.pl/

Akcja zbierania podpisów pod listem protestacyjnym w sprawie odwołania Dyrektora CODN
Wyrażamy oburzenie z powodu odwołania Mirosława Sielatyckiego z funkcji dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

W środę 8 czerwca Minister Edukacji Narodowej Roman Giertych poinformował o swojej decyzji media, powołując się na absurdalne zarzuty wspierania przez CODN „promocji homoseksualizmu”. Minister zapowiedział również możliwość likwidacji CODN.

Wypowiadanie takich opinii na temat dobrze znanego wielu nauczycielom Ośrodka świadczy o ignorancji Ministra lub też jest próbą ukrycia rzeczywistych motywów, którymi się kierował zwalniając dyrektora CODN.

Jeśli dziś dopuścimy do tego, by takie działania Ministra pozostały bez naszej reakcji, to jutro podobny los może spotkać każdego nauczyciela, który odważy się prowadzić w szkole zajęcia na temat praw człowieka lub na inne tematy, które zostaną uznane za niewłaściwe i niewygodne choć ich nauczanie jest obowiązkiem wynikającym z podstaw programowych.

CODN od wielu lat wspierał polską oświatę pozostając z dala od polityki i koncentrując się wyłącznie na swojej misji. Odgrywa on bardzo ważną rolę w podnoszeniu jakości kształcenia w polskich szkołach będąc instytucją skupiającą najwyższej klasy specjalistów. Nigdy, aż do tej pory, ani rządy lewicowe ani też prawicowe, nie próbowały z powodów politycznych ingerować w prace Ośrodka.

Nie pozwólmy na to, by placówki doskonalenia nauczycieli, a wkrótce szkoły, stały się przedmiotem ideologicznych eksperymentów. W demokratycznym państwie akceptacja dla praw człowieka i edukacja na ich rzecz jest czymś oczywistym. Od lat o prawach człowieka uczy się w polskich szkołach, choćby podczas zajęć z wiedzy o społeczeństwie.

Minister Roman Giertych wydaje się zapominać o obowiązujących podstawach programowych oraz o zobowiązaniach, które przyjęła na siebie polska szkoła wychowując młodych Polaków do świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i publicznym.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec takiej postawy i domagamy się zmiany decyzji w sprawie odwołania dyrektora CODN.

Dodaj podpis:
Imię:
Nazwisko:
Zajęcie: innenauczycieluczeń
Miejscowość:

Dotychczasowe 1 498 podpisów:
1. Andrzej Adamczyk, Lublin
2. Izabela Adamczyk, Wrocław
3. Leslaw Adamczyk, nauczyciel, Kraków
4. Paweł Adamczyk, Głogów
5. Jolanta Aerts, Wrocław
6. Natalia Albińska, uczeń, Tychy
7. Tadeusz Aleksandrowicz, Włocławek
8. Ewa Aleksiej, nauczyciel, Mielec
9. Paweł Altewęgier, Warszawa
10. Anna Amsterdamska, Warszawa
11. Konrad Andrulewicz, uczeń, Bydgoszcz
12. Barbara Andrzejewska, nauczyciel, Warszawa
13. Alicja Andrzejewska-Wasilenko, nauczyciel, Opole
14. Bogdan Araszkiewicz, nauczyciel, Szamotuły
15. Wiesława Araszkiewicz, nauczyciel, Szamotuły
16. Stanisław Artymowski, nauczyciel, Warszawa
17. Jakub Audykowicz, uczeń, Wrocław
18. Bożena Augustyn, nauczyciel, Lubin
19. Anna Ćwiękała, Żywiec
20. Wanda Ćwiękała, Żywiec
21. Alina Awramiuk, Warszawa
22. Milena Awruk-Leśna, nauczyciel, Warszawa
23. Martyna Bąkowska, uczeń, Warszawa
24. Agnieszka Babiarczuk, Bogatynia
25. Weronika Babrecka, uczeń, Wrocław
26. Paula Babska, uczeń, Świnoujście
27. Zbigniew Babski, nauczyciel, Opole
28. Bartosz Baca, Rennes
29. Krystian Bacławski, Wrocław
30. Łukasz Badora, Częstochowa
31. Krzysztof Badura, Limburg, Niemcy
32. Ewa Alicja Bajbak, Poznań
33. Izabela Bajbak, Poznań
34. Ewa Bakota, Warszawa
35. Katarzyna Baldwin-Ramuł, Pracownik CODN Warszawa
36. Marcin Baldwin-Ramułt, Warszawa
37. Tomasz Bańka, Bruksela
38. Mariusz Bański, Kraków
39. Taida Banaszyk, Warszawa
40. Katarzyna Baran, uczeń, Kraków
41. Marcin Barankiewicz, uczeń, Warszawa
42. Paweł Barankiewicz, uczeń, Płock
43. Wiesław Barankiewicz, Płock
44. Zdzisława Barankiewicz, nauczyciel, Płock
45. Jan Baranowski, Warszawa
46. Dobiesław Barczyński, nauczyciel, Zielona Góra
47. Renata Bardzik-Miłosz, Wrocław
48. Paweł Bareja, Siedlce
49. Julian Barszczewski, uczeń, Warszawa
50. Marta Bartkowiak, nauczyciel, Wrocław
51. Mateusz Bartkowiak, uczeń, Poznań
52. Stanisława Bartniczak, Warszawa
53. Katarzyna Bartosik, Wrocław
54. Marta Bartosz, uczeń, Poznań
55. Teresa Bartoszewicz, Warszawa
56. Anna Bartoszewicz-Koch, Wrocław
57. kamila Bartoszewicz-Malicka, Bruksela
58. Małgorzta Bartoszewska, Warszawa
59. Michał Batorowicz, Warszawa
60. Agnieszka Bauman, uczeń, Leszno koło Warszawy
61. Piotr Bednarek, Piła
62. Halina Bednarz, nauczyciel, Wrocław
63. Elżbieta Begale-Król, nauczyciel, Łódź
64. Jerzy Begale-Król, uczeń, Łódź
65. Aleksandra Bek, nauczyciel, Lubaczów
66. Bogusław Bek, nauczyciel, Radom
67. Joanna Bek, uczeń, Kraków
68. Michał Bek, uczeń, Poznań
69. Antonina Benedek, Bruksela
70. Krzysztof Benedek, Warszawa
71. Marcin Benedek, uczeń, Warszawa
72. Rafał Benedek, Warszawa
73. Barbara Benyskiewicz, nauczyciel, Zielona Góra
74. Janusz Berdzik, nauczyciel, Strzelce Opolskie
75. Marta Berdzik, uczeń, Strzelce Opolskie
76. Jakub Berman, Warszawa
77. Krzysztof Bernatek, nauczyciel, Szydłowiec
78. Eliza Biała, uczeń, Warszawa
79. Marta Białakowska, Wyrzysk
80. Alicja Białecka, Oświęcim
81. Sylwia Białobrzycka, nauczyciel, Smardzewo
82. Anna Biarda, nauczyciel, Olsztyn
83. Krzysztof Bielański, Gdańsk
84. Halina Bielawska, Szczytno
85. Jolanta Bieniaszek, Kalisz
86. Karolina Bieniaszek, nauczyciel, Kalisz
87. Lech Biernacki, Warszawa
88. Mateusz Błaż, Poznań
89. Anna Błaszczyk, Łódź
90. Andrzej Blikle, nauczyciel, Warszawa
91. Aleksandra Bloch, uczeń, Zabrze
92. Daniel Boćkowski, nauczyciel, Białystok
93. Kryspin Bober, uczeń, Gorzów Wielkopolski
94. Ewa Bobińska, nauczyciel, Warszawa
95. Marian Bobiński, nauczyciel, Warszawa
96. Łukasz Bobiński, Hudiksval
97. Tomasz Bobinski, Warszawa
98. Piotr Tomasz Bobnis, uczeń, Wrocław
99. Iza Bobrowska, Poznań
100. Dorota Bocheńska, Legnica
101. Beata Bodzek, Bielsko-Biała
102. Magdalena Bogdańska, uczeń, Warszawa
103. Piotr Maria Bogdanowicz, nauczyciel, Gdańsk
104. Mateusz Bogucki, Warszawa
105. Stefan Bogucki, uczeń, Warszawa
106. Magdalena Bogusławska, nauczyciel, Warszawa
107. Michał Bogusławski, Warszawa
108. Stefan Bogusławski, Warszawa
109. Włodzimierz Bok, Warszawa
110. Arkadiusz Bożek, uczeń, Konstancin-Jeziorna
111. Małgorzata Bonikowska, nauczyciel, Mrągowo
112. Kuba Boratyński, Warszawa
113. Agnieszka Borek, Powązki
114. Jacek Borek, Kraków/Gliwice
115. Ewa Borgosz, nauczyciel, Warszawa
116. Barbara Borkowska, nauczyciel, Wasilków
117. Teresa Borowska, nauczyciel, Darłowo
118. Krystyna Bratkowska, Warszawa
119. Marcin Brodziak, Tarnowskie Góry
120. Małgorzata Brudzyńska, nauczyciel, Warszawa
121. Michał Brusiło, Wrocław
122. Katarzyna Brykowicz, Kraków
123. Kuba Bryksa, uczeń, Knurów
124. Krystyna Brząkalik, nauczyciel, Łaziska Górne
125. Anna Brzezińska, nauczyciel, Instytut Psychologii UAM Poznań
126. Anna Weronika Brzezińska, nauczyciel, Poznań
127. Jerzy Brzeziński, nauczyciel, Instytut Psychologii UAm Poznań
128. Anna Brzozowska, Szprotawa
129. Barbara Brzozowska, nauczyciel, Gdańsk
130. Cezary Brzozowski, Sulejówek
131. Jakub Brzozowski, nauczyciel, Warszawa
132. Anna Buc, Sulejówek
133. Anna Buchowska, nauczyciel, Białystok
134. Błażej Budny, Poznań
135. Damian Bulira, uczeń, Stalowa Wola
136. Maria Burek, Warszawa
137. Kamil Burski, uczeń, Nysa
138. Robert Bury, Wrocław
139. Magdalena Buszewska, nauczyciel, Warszawa
140. Olga Całczyńska, Warszawa
141. Irena Caryk, nauczyciel, Nowa Ruda
142. Cezary Cegiełka, Siedlce
143. Kamil Cekiera, uczeń, Rudzica
144. Jarosław Chański, uczeń, Wrocław
145. Barbara Charkiewicz, nauczyciel, Żary
146. Michał Chełmiński, uczeń, Warszawa
147. Hanna Chilmon, nauczyciel, Warszawa
148. Piotr Chilmon, Warszawa
149. Władysław Chilmon, uczeń, Warszawa
150. Andrzej Chludziński, nauczyciel, Pruszcz Gdański
151. Piotr Chmielarz, nauczyciel, Gliwice
152. Beata Chmielewska, nauczyciel, Ełk
153. Bogna Chmielewska, Warszawa
154. Grażyna Chmielewska, nauczyciel, Świebodzin
155. Waldemar Chmielewski, nauczyciel, Świebodzin
156. Ewa Chmielowicz, Wrocław
157. Ewa Chodźko, nauczyciel, Kraków
158. Jarosław Chodźko, nauczyciel, Kraków
159. Tymoteusz Chodźko, uczeń, Kraków
160. Katarzyna Chojnacka, Łódź
161. Łukasz Chomyn, Lądek Zdrój
162. Piotr Choroś, Lublin
163. Magdalena Choryło, Warszawa
164. Elżbieta Chrzanowska, Warszawa
165. Remik Chudas, Glogow
166. Malgorzata Chudoba, Warszawa
167. Grzegorz Chudzik, Toruń
168. Danuta Chwastek, nauczyciel, Inowrocław
169. Agata Chwiszczuk, Brzózka
170. Krzysztof Cichocki, nauczyciel, Koszalin
171. Łukasz Cichosz, Pabianice
172. Janusz Cichy, nauczyciel, Radom
173. Tomasz Cieśla, Otwock
174. Karol Cieślak, Zamość
175. Tomasz Cieślik, Warszawa
176. Adrian Cyganowicz, uczeń, Wrocław
177. Jaromir Cysek, Łódź
178. Karolina Czahajda, uczeń, Serby
179. Izabella Czajka, Warszawa
180. Katarzyna Czajka, uczeń, Warszawa
181. Jolanta Czajkowska, nauczyciel, Sokoły
182. Katarzyna Czajkowska, Częstochowa
183. Ryszard Czapara, Poznań
184. Edyta Czapla, Gdańsk
185. Krystian Czapla, uczeń, Zielona Góra
186. Magdalena Czarnecka, uczeń, Pabianice
187. Piotr Czarnecki, nauczyciel, Warszawa
188. Elżbieta Czas, Tarnów
189. Tomasz Czech, uczeń, Wrocław
190. Ewa Czechowicz, nauczyciel, Rzeszów
191. Katarzyna Czeczott-Łukasik, nauczyciel, Warszawa
192. Monika Czerny, Szczecin
193. Anna Czerwińska, Warszawa
194. Adam Czetwertyński, nauczyciel, Warszawa
195. Barbara Czosnyka, nauczyciel, Tuchów
196. Małgorzata Czubińska, uczeń, Łódź
197. Anna Czyżewska, uczeń, Gdańsk
198. Helena Czyżewska, Gdańsk
199. Mateusz Czyżycki, Tarnów
200. Joanna Dąbrowska-Cybula, nauczyciel, Głogów
201. Anna Dębińska-Żytkiewicz, nauczyciel, Warszawa
202. Pawel Dabrowski, Krakow
203. Adam Dacewicz, uczeń, Warszawa
204. Ania Dacewicz, uczeń, Warszawa
205. Krzysztof Dacewicz, Warszawa
206. Krystyna Dałek, Warszawa
207. Klaudia Danek, nauczyciel, Częstochowa
208. Pawel Danilewicz, nauczyciel, Goleniów
209. Helena Datner, Warszawa
210. Robert De Louw, nauczyciel, Toruń
211. Barbara Debczak, nauczyciel, Katowice
212. Natalia Decyk, uczeń, Koszalin
213. Tomasz Decyk, uczeń, Koszalin
214. Zenon Decyk, nauczyciel, Koszalin
215. Dajana Denes, Wrocław
216. Izabela Deptuła, nauczyciel, Toruń
217. Anna Derelkowska, nauczyciel, Warszawa
218. Wojciech Dindorf, nauczyciel, Opole
219. Jadwiga Długosz, Warszawa
220. Bożena Długozima, nauczyciel, Mrągowo
221. Dorota Dobkowska, uczeń, Wrocław
222. Piotr Dobrosz, Wrocław
223. Agnieszka Dopadlik, Łódź
224. Piotr Doroszko, uczeń, Szczecin
225. Mateusz Dowhań, uczeń, Nowe
226. Slawomira Downarowicz, Bydgoszcz
227. Tomasz Drabowicz, Łódź
228. Wiktor Drukier, Kopenhaga
229. Bernadeta Drygała, Szczecin
230. Pawel Duczek, nauczyciel, Wloclawek
231. Małgorzata Duda, uczeń, Poznań
232. Damian Dudała, Wrocław
233. Anna Dudek, nauczyciel, Lublin
234. Anna Dukowska, nauczyciel, Gdańsk
235. Daniel Duńczyk, uczeń, Głogów
236. Cezary Dulkowksi, uczeń, Braniewo
237. Anna Duszak, uczeń, Wrocław
238. Łukasz Stanisław Dutka, nauczyciel, Nowy Sącz
239. Piotr Dutkiewicz, Kraków
240. Kazimierz Duwe, nauczyciel, Lębork
241. Anna Dwojak, uczeń, Kraków
242. Dariusz Dwoprzyński, nauczyciel, Lubań
243. Marta Dygowska, uczeń, Łódź
244. Paweł Dymek, nauczyciel, Sochaczew
245. Rafał Dymek, Warszawa
246. Bartek Dziób, uczeń, Zawiercie
247. Agnieszka Dziarmaga, Warszawa
248. Marta Dzido, Warszawa
249. Marcin Dzieduszow, uczeń, Białystok
250. Katarzyna Dzierżanowska, nauczyciel, Sopot

Wyświetl podpisy z przedziału: [1-250] [251-500] [501-750] [751-1000] [1001-1250] [1251-1498]

--------------------------------------------------------------------------------

Kontakt z organizatorami • Newsletter

SzczygiełkiZACNA HISTORIA:
1975 Założenie chóru "Szczygiełki" przez Danutę Stanisławek (po mężu Danielewicz) w Zbiorczej Szkole Gminnej w Poniatowej. Pierwsi chórzyści - to 30 dzieci z klas 1-3 Szkoły Podstawowej; wykonano 3 koncerty w Poniatowej. Próby odbywały się na korytarzach szkolnych.
1976 Rozpoczęcie, przez Danutę Danielewicz, nauki gry na fletach podłużnych wśród małych chórzystów; szycie pierwszych strojów dla chóru. Chór przyjmuje nazwę: "Szczygiełki" ; wykonano 10 koncertów.
1977 Założenie zespołu fletowego; 13 koncertów - w tym pierwszy koncert poza Poniatową.
1978 Udział chóru "Szczygiełki" i zespołu fletowego w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych pierwsza nagroda - Puchar Kuratora oraz wytypowanie zespołu fletowego do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Na bazie zespołu fletowego powstaje "Scholares Minores pro Musica Antiqua" - powstają pierwsze stroje z epoki; 30 koncertów w Polsce (min.Lublin, Kielce, Warszawa).
1979 Nagroda Główna "Harfa Eola" dla zespołu "Scholares Minores pro Musica Antiqua" podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu "Schola Cantorum" w Kaliszu. Nagroda przyznana przez Jury pod przewodnictwem Kazimierza Piwkowskiego otworzyła zespołowi drogę do dalszych sukcesów. Pierwszy wyjazd zagraniczny Scholares - I miejsce z wyróżnieniem na Światowym Festiwalu Muzycznym w Neerpelt w Belgii; 70 koncertów - w tym 65 w Polsce i 5 za granicą (2 wyjazdy zagraniczne).
1980 Powstaje nowa placówka oświatowa pn. Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej, które przejmuje chór "Szczygiełki" i zespół "Scholares Minores". Dyrektorem placówki zostaje Danuta Danielewicz. Nowa siedziba zespołów mieści się w piwnicy budynku PSS "Społem" przy ul. Brzozowej. Udział w programie TV pt. Stereo i w kolorze. Otrzymujemy list od p. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej; kupujemy pierwsze walizy i torby pdróżne; w zespole pojawia się pierwsza wiolonczela; 43 koncerty - 34 w Polsce i 9 za granicą (2 wyjazdy zagraniczne).
1981 To przede wszystkim pierwsze tournee do RFN i zakup pierwszego krumhornu; 37 koncertów - 17 w Polsce i 20 za granicą (2 wyjazdy).
1982 Najdłuższy, 6-tygodniowy, wyjazd do W. Brytanii. Tu poznajemy p. Henryka Baranowskiego, od którego otrzymujemy w prezencie autokar marki "Ford". W celu wspierania działalności zespołów zawiązuje się Stowarzyszenia "Musica Antiqua", którego pierwszym prezesem zostaje Naczelnik miasta Henryk Śmiech. Rok 1982 zakończyło nagranie programu w TV pt. "Scherzo wigilijne". Pierwsze społeczne prace porządkowe przy Pałacu w Kraczewicach; 68 koncertów: 11 w kraju i 57 poza Polską (3 wyjazdy).
1983 Nagranie pierwszej kasety audio przez chór "Szczygiełki" w W. Brytanii, z której to dochód przeznaczony został w całości na głodujące dzieci w Afryce; 46 koncertów: 23 w Polsce, 23 poza granicami (2 wyjazdy).
1984 Zmiana siedziby - powrót do Szkoły Podstawowej (ale ponownie piwnica !). Nagranie programu TV pt. "Wycieczka do Wilanowa". "Złota Struna" dla "Scholares Minores" na BIM w Bydgoszczy. Gościmy w Poniatowej pierwszą grupę zagraniczną - z Wielkiej Brytanii; rozpoczynamy naukę gry na skrzypcach; 105 koncertów: 71 w Polsce i 34 za granicą (2 wyjazdy).
1985 Rok Jubileuszu 10-lecia. Druga "Złota Harfa Eola" dla Scholares w Kaliszu; Dyrygentem chóru "Szczygiełki" zostaje Witold Danielewicz; 63 koncerty: 49 w kraju i 14 poza (2 wyjazdy).
1986 Zmiana siedziby - nareszcie 2 piętra przy ul.Młodzieżowej 6. Pierwsze kontakty z Towarzystwem Niemiecko -Polskim w RFN i Berlinie Zachodnim - poznajemy Christiana Schroeter'a; Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych za propagowanie kultury polskiej za granicą; 82 koncerty: 43 w Polsce i 39 poza (5 wyjazdów).
1987 Udział chóru "Szczygiełki" we mszy św. w Lublinie z udziałem Papieża Jana Pawła II; Zdobycie pierwszego "Złotego Kamertonu" przez chór "Szczygiełki" (do tej pory były to Puchary Ministerstwa Oświaty); 59 koncertów: 46 w kraju i 13 poza Polską (3 wyjazdy).
1988 Obchody 10-lecia istnienia zespołu "Scholares Minores"; wydanie wydawnictwa jubileuszowego autorstwa Ewy Stawiarskiej; Otrzymujemy nowy autokar marki "Autosan 10-11", tym razem od Premiera Zbigniewa Messnera; kupujemy pierwsze "bluzy podróżne";. otwarcie "Domu Muzyki" w Kraczewicach - świątecznej siedziby poniatowskich zespołów, którego dyrektorem zostaje Witold Danielewicz; 57 koncertów: 41 w Polsce i 16 za granicą (5 wyjazdów).
1989 "Grand Prix" i Złota Harfa Eola dla Scholares Minores ; Złoty Kamerton dla "Szczygiełków"; 76 koncertów: 48 w Polsce i 28 za granicą (6 wyjazdów).
1990 Nagroda im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego za popularyzację polskich pieśni sakralnych w kraju i za granicą dla zespołu Scholares Minores; Zakup instrumentów ze środków Ministerstwa Kultury i Sztuki ( podanie zostało złożone 12 lat wcześniej !); ponowna "Złota Struna" na BIM w Bydgoszczy dla Scholares Minores; 116 koncertów: 49 w kraju i 67 poza (6 wyjazdów - aż 73 dni !).
1991 Pierwsze koncerty Scholares Minores w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz udział we Międzynarodowym Festiwalu "Wratislawia Cantans" ; następna "Złota Harfa Eola" dla Scholares; 64 koncerty: 45 w Polsce i 19 za granicą (2 wyjazdy).
1992 Pierwszy wspólny wyjazd dzieci z rodzicami (Gross-Siegharts w Austrii); Ponownie "Złoty Kamerton" dla chóru; w Pałacu wieszamy pierwsze portrety "zasłużonych" członków zespołów; 92 koncerty: 58 w Polsce i 33 za granicą (4 wyjazdy).
1993 Pierwszy kontakt zespołów z Janem Terlau (Holandia); kolejny Złoty Kamerton dla chóru "Szczygiełki"-młodsze pod dyr. Małgorzaty Lulek; Scholares zdobywa kolejną Złotą Strunę na BIM w Bydgoszczy; 81 koncertów:48 w kraju i 32 za granicą (6 wyjazdów).
1994 Śmierć wielkiego przyjaciela i dobroczyńcy naszych zespołów - p. Henryka Baranowskiego z Wielkiej Brytanii. Zakup długo oczekiwanych futerałów !; Rozpoczynamy naukę gry na mandolinie; zawiązuje się zespół "O sole mio"; 64 koncerty: 46 w Polsce i 18 za granicą (2 wyjazdy).
1995 Jubileusz 20-lecia; wydanie 3 tomowego wydawnictwa jubileuszowego pt. "Dzieci z Poniatowej" autorstwa Małgorzaty Michalec i Danuty Danielewicz; kolejny "Złoty Kamerton" dla chóru pod dyr. W.Danielewicza i Złota "Harfa Eola"dla Scholares Minores; 86 koncertów: 73 w kraju i 13 poza Polską (3 wyjazdy).
1996 Udział w Dniach Muzyki Oratoryjno-Kantatowych w Przemyślu; 75 koncertów: 57 w Polsce i 18 za granicą ( 3 wyjazdy).
1997 Pałeczka dyrygenta chóru przechodzi do rąk Dagmary Chylińskiej (Matysik) - ex członkini zespołów "Scholares Minores" i "Szczygiełki". Chór zdobywa kolejny Złoty Kamerton, a dyrygentka nagrodę za "Najlepszy Debiut". Pierwsza wyprawa "Scholares" do Ameryki; 96 koncertów: 64 w Polsce i 32 za granicą (3 wyjazdy).
1998 Wydanie pierwszych płyt CD: Muzyka dawnej Europy cz.I (nagrania archiwalne z lat 1988-91) oraz Kolędy; Ponowne koncerty w Filharmonii Narodowej w Warszawie; 91 koncertów: 72 w kraju i 19 poza (5 wyjazdów).
1999 Wyprawa "Scholares Minores" do Australii; wydanie nowej płyty CD "Muzyka dawnej Europy" cz.II w Australii; zakup nowych instrumentów ze środków Fundacji im. Kronenberga; Chór "Szczygiełki" zdobywa Grand Prix i Złotą Harfę Eola w Kaliszu; kolejny Złoty Kamerton dla chóru na Ogólnopolskim Konkursie Chórów a`capella; Rekordowa ilość koncertów -121: 75 w Polsce i 46 za granicą (4 wyjazdy).
2000 Jubileusz 25-lecia chóru "Szczygiełki"; wydanie pięknej publikacji autorstwa Małgorzaty Kacprzak i Danuty Danielewicz pt. "Ćwierć wieku dziecięcych zespołów z Poniatowej"; debiut nowego zespołu "Kwartet Antiqua" (Kwartet viol da gamba); w Pałacu gościmy Prezydenta RP-Lecha Wałęsę.
2001 Wielki sukces "Szczygiełków" w Bydgoszczy: Grand Prix i Złoty Kamerton; Udział chóru w Konkursie Radiowej Unii Europejskiej - I miejsce!!!!; Kolejne koncerty "Scholares Minores" w Filharmonii Narodowej w Warszawie; 3 wyjazdy zagraniczne.
2002 Grand Prix oraz dwie Nagrody Główne "Harfy Eola" zdobyte na XXII Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej w Kaliszu; 4 wyjazdy zagraniczne.
2003 I miejsce zdobyte na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym "Legnica Cantat" oraz nagroda Polskiego Radia, koncert w Filharmonii Narodowej, koncert na Światowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"; 3 wyjazdy zagraniczne.
2004 2 wyjazdy zagraniczne - Meksyk i Ukraina, Miedzynarodowe Warsztaty Orkiestralne - 5 orkistr smyczkowych z Litwy, Niemiec i Polski;
2005 4 wyjazdy zagraniczne, Obchody Jubileuszowe 30-lecia działalności zespołów, przyznanie zespołom tytułu "Ambasador Województwa Lubelskiego"
2005 4 wyjazdy zagraniczne, koncert w Filharmonii Narodowej
2006 3 wyjazdy zagraniczne, 2 koncerty w Filharmonii Narodowej
2007 3 wyjazdy zagraniczne, wykonano 102 koncerty, koncerty dla Filharmonii Łódzkiej i Filharmonii Narodowej
2008 4 wyjazdy zagraniczne, udział w projekcie MKiDN

Warsztaty Muzyczne

Zachęcam do zapoznania się z poniższym projektem i włączenia się do jego realizacji.

Zapraszam również do odwiedzania MDK w przyszłym roku szkolnym już w nowym miejscu (budynek internatu byłego Z.Szk. Nr 3, przy ul. Legnickiej).

PROJEKT EDUKACJI KULTURALNEJ W DZIEDZINIE
MUZYKI - REALIZOWANY NA BAZIE
MŁODZIEŻOWEGO DOMU KULTURY W LUBINIE

Projekt opiera się na długofalowych działaniach MDK, mających na celu kreowanie i rozwijanie aktywnego uczestnictwa w kulturze muzycznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych a także obejmuje tworzenie sieci współpracy Placówki z innymi podmiotami.

Zasadniczo obejmuje trzy podprojekty:

-WARSZTATY MUZYCZNE
-WARSZTATY ARTYSTYCZNE - "KORESPONDENCJA SZTUK"
-PREZENTACJĘ I PROMOCJĘ MUZYCZNĄ

I. WARSZTATY MUZYCZNE

Uzasadnienie realizacji projektu:

Podstawowym założeniem projektu jest stałe dostosowywanie działalności placówki wychowania pozaszkolnego w dziedzinie muzyki do preferencji i oczekiwań młodego pokolenia oraz szersze upowszechnianie czynnych zainteresowań muzycznych, wymagających bezpośredniego udziału.

Zadania projektowe zaplanowane zostały pod kątem rozwijania zainteresowań i uzdolnień muzycznych, organizowania zespołów, wyszukiwania i promowania talentów, przygotowania młodego odbiorcy do świadomego, aktywnego uczestnictwa w życiu muzycznym.

Młodzież lubińska niezmiennie wykazuje aktywną postawę wobec muzyki. Dowodem tego jest m.in. liczny udział młodych ludzi w zespołach muzycznych, systematyczne uczestnictwo w koncertach estradowych, a także poszukiwanie przez nich możliwości samodoskonalenia się w grze na różnych instrumentach.

Zainteresowanie zajęciami koła gitarowego MDK w roku szkolnym 2004/2005 jest wyjątkowe. Liczba uczestników jest zdecydowanie największa na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Na zajęcia koła uczęszczają dzieci i młodzież, która nie przejawia potrzeby - jak również nie ma większych szans - edukacji muzycznej w szkole muzycznej (m.in. ze względu na wysokie wymagania w zakresie uzdolnień muzycznych oraz dużą intensywność zajęć). Dla tych osób trudno dostępne jest również nauczanie prywatne ( przede wszystkim ze względu na wysokie opłaty).

Działania ujęte w projekcie realizują - oprócz funkcji i celów związanych z problematyką muzyczną - także funkcje i cele ogólnowychowawcze i terapeutyczne.

Wieloletnia praktyka pedagogiczna i psychologiczna dowodzi, że:
- czynne uprawianie muzyki pozytywnie wpływa na dzieci i młodzież znerwicowaną i posiadającą defekty rozwoju - kontakt z muzyką w gronie rówieśników wytwarza nastrój, który wpływa na dobre samopoczucie, stanowiące główną motywację aktywności psychofizycznej dzieci i młodzieży a także tonizuje emocje negatywne;
- zajęcia muzyczne w małych grupach stwarzają uczestnikom możliwości "wyżycia" się poprzez sztukę, ułatwiają nawiązywanie kontaktów interpersonalnych z rówieśnikami, wpływają na podniesienie ich poczucia wartości, pozwalają zaspokoić potrzebę uznania;
- muzykowanie zespołowe kształtuje bezinteresowne więzi społeczne (koleżeństwa, przyjaźni), poczucie dyscypliny i współodpowiedzialności za wykonaną pracę.

Cele:

-Organizacja zajęć dla młodzieży uzdolnionej muzycznie - wymiana doświadczeń, doskonalenie warsztatu, poszukiwanie nowych rozwiązań artystycznych.
-Rozwijanie zainteresowań muzycznych oraz technicznego opanowania instrumentu.
-Rozwijanie umiejętności grupowego muzykowania w różnych składach instrumentalnych.
-Aktywizacja lokalnego środowiska - propagowanie czynnego uprawiania muzyki.

Czas trwania warsztatów:

Od początku roku szkolnego 2004/2005 do końca roku szkolnego 2006/2007 działania projektowe obejmują:

- prowadzenie systematycznych zajęć dydaktycznych (nauka gry na gitarach i na instrumentach perkusyjnych) dla uczestników o różnym stopniu zainteresowań i przygotowania muzycznego;
- wyłonienie grupy najbardziej uzdolnionych uczestników w celu prowadzenia z nimi poszerzonych zajęć warsztatowych (na wyższym stopniu zaawansowania);
- zapewnienie możliwości systematycznych prezentacji publicznych dla wyróżniających się uczestników projektu;
- zabezpieczenie odpowiedniej bazy lokalowej i możliwości organizacyjno-technicznych, w tym zakup podstawowych instrumentów muzycznych i niezbędnej aparatury nagłośnieniowej.

Grupa docelowa:

Dzieci i młodzież z lokalnych szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych uzdolniona muzycznie, zainteresowana wartościowym spędzaniem czasu wolnego, pochodząca z rodzin mniej zamożnych, a także osoby dorosłe.

Potrzeby techniczne:

1.Wzmacniacz gitarowy/gitara elektryczna (100 W)
2.Wzmacniacz basowy/gitara basowa (100 W)
3.Wzmacniacz gitarowy/gitara elektroakustyczna (100 W)
4.Wzmacniacz/instrumenty klawiszowe (100 W)
5.Mikrofonowa aparatura nagłośnieniowa/klubowa
6.Jazzowy zestaw perkusyjny
7.Instrumenty perkusyjne współczesnej sekcji rytmicznej: timbalesy z umocowanym na statywie cow-bellem; zestaw 2 cong (conga i tumba); bongosy; djembe; marakasy; bębenek baskijski i inne
8.Gitary klasyczne, elektroakustyczne, elektryczne, pulpity nutowe, podnóżki, pianino a także materiały dydaktyczne, biurowe i inne.
Zasoby ludzkie i baza materialna:

Zasoby ludzkie:

Andrzej Ossowski - osoba realizująca i koordynująca działania projektowe (kursy podstawowe i zajęcia warsztatowe prowadzone dzięki zasobom, warunkom i siłom tkwiącym wewnątrz Placówki).

Baza materialna:

- sala dydaktyczna (zajęcia indywidualne oraz w 2 i 3-osobowych grupach),
- sala prób (zajęcia z zespołami wieloosobowymi),
- koncertowa sala kameralna (próby generalne, koncerty i inne prezentacje muzyczne),
- podstawowe instrumenty muzyczne i niezbędna aparatura nagłośnieniowa.

Partnerzy projektu:

Sklep muzyczny "Piano-Forte":
- sprzedaż Placówce zamawianych akcesoriów i instrumentów muzycznych oraz aparatury nagłośnieniowej na preferencyjnych warunkach (specjalne rabaty);
- promocyjny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny;
- prowadzenie wypożyczalni instrumentów dla uczestników projektu;
- prowadzenie stałego punktu informacyjnego o warsztatach (reklama, promocja).

Lubińskie Porozumienie na Rzecz Edukacji Muzycznej "Piano-Forte":
- współorganizowanie integracyjnych prezentacji muzycznych/artystycznych uczniów Porozumienia i uczestników sekcji artystycznych MDK na terenie miasta, gminy i powiatu lubińskiego.

Zespół muzyki instrumentalnej "Simple Duo":
- współorganizowanie "otwartych"prób muzycznych połączonych z jam session;
- opracowywanie i realizowanie akompaniamentów muzycznych dla potrzeb solistów, zespołów wokalnych, tanecznych, grup recytatorskich, teatralnych i innych działających w placówce a także na terenie miasta, gminy i powiatu lubińskiego;
- realizowanie background (muzyki tła) na potrzeb organizowanych przez placówkę oraz inne instytucje wernisaży plastycznych, spotkań i różnych imprez okolicznościowych (muzyka gitarowa solo, w duecie lub w trio z towarzyszeniem instrumentów perkusyjnych) - muzyka w stylu pop-rock, latin, ballad, blues, smooth-jazz.

Ramowy plan zajęć grup warsztatowych:

GRUPA I

1. K u r s n a u k i g r y na różnych typach gitar akustycznych i elektrycznych oraz na różnych poziomach zaawansowania technicznego - techniką klasyczną, akordową i solową (nauka indywidualna i w grupach 2-3 - osobowych).

(Zajęcia: od poniedziałku do piątku)

2. Z a b a w y r y t m i c z n e i ć w i c z e n i a p r z y g o t o w a w c z e na instrumentach perkusyjnych (bongosach, djembe, congach, timbalesach, marakasach, tamburynie itp.), które służą nabywaniu podstawowych umiejętności gry na danym instrumencie oraz pomagają w rozwijaniu poczucia rytmu muzycznego i koordynacji ruchowej.

(Zajęcia: od poniedziałku do piątku)

GRUPA II

1. Z a j ę c i a w a r s z t a t o w e - doskonalenie umiejętności gry w wybranych kierunkach i stylach muzyki gitarowej, na poszczególnych instrumentach perkusyjnych, własne kreacje muzyczne - zajęcia indywidualne dla zaawansowanych.

(Według indywidualnego harmonogramu)

2. M u z y k o w a n i e g r u p o w e w różnych składach instrumentalnych (duety i tria gitarowe z towarzyszeniem wybranego instrumentu perkusyjnego, sekcje instrumentów perkusyjnych, zespoły rockowe, bluesowe itp.)połączone z jam session.

(Według harmonogramu zajęć grupowych)

3. P u n k t k o n s u l t a c y j n y - wskazówki dotyczące techniki gry na gitarze i różnych instrumentach perkusyjnych, porady fachowe dotyczące eksploatacji i konserwacji instrumentów, pomoc praktyczna w wyborze i zakupie instrumentu, w strojeniu instrumentów, wymianie strun itp.

(Według zapotrzebowania środowiska muzycznego)

Przewidywane efekty projektu:

1.Wyrównywanie szans uczestnictwa (przede wszystkim dzieciom i młodzieży pochodzącej z rodzin mniej zamożnych) w muzycznych działaniach edukacyjno-rekreacyjnych MDK, poprzez:

a) łagodzenie barier uczestnictwa w podstawowych zajęciach dydaktycznych (pobieranie symbolicznych opłat za udział w zajęciach, umożliwienie wypożyczania instrumentu na czas nauki, rezygnacja z egzaminów i przesłuchań wstępnych uczestników);
b) wyłanianie najbardziej uzdolnionych uczestników projektu - spośród 49 uczestników zajęć podstawowych (stan na dzień 28.02.2005 r.) można wyłonić grupę 8-10 osób wyróżniających się predyspozycjami muzycznymi i ukształtowanymi zainteresowaniami, z którymi celowe jest podjęcie poszerzonych zajęć warsztatowych w latach następnych.

2. Zwiększenie liczby uczestników stałych (o 20-30 osób) poprzez wprowadzenie nowych form działań muzycznych.

W roku szkolnym 2005/2006 w ramach warsztatów muzycznych planowane jest:

a) rozpoczęcie kursu nauki gry na gitarze elektrycznej oraz na gitarze basowej;
b) prowadzenie zajęć podstawowych w zakresie nauki gry na bongosach, djembe, congach, marakasach, tamburynie;
c) zorganizowanie i prowadzenie:
- kilku duetów gitarowych (z towarzyszeniem bongosów bądź djembe);
- zespołu młodzieżowego (pop-rockowego);
- sekcji instrumentów perkusyjnych ( z towarzyszeniem gitary basowej).

3.Zwiększenie liczby uczestników okazjonalnych poprzez:
a) wprowadzenie formy "otwartych" spotkań konsultacyjnych w zakresie gry na różnych typach gitar elektrycznych oraz na popularnych instrumentach perkusyjnych.
b) rozwinięcie otwartych/klubowych prób zespołu "Simple Duo" połączonych z możliwością wspólnego muzykowania (jam session).

4.Wzrost liczby widzów w imprezach organizowanych przez Placówkę - w ramach współpracy z Porozumieniem "Piano-Forte" przewidziane są m.in. comiesięczne prezentacje uczestników sekcji muzycznej (jednorazowo dla 100-150 - osobowego audytorium).

5.Poszerzenie muzycznej oferty MDK skierowanej do szkół, instytucji kultury i innych organizacji - akompaniamenty i background na specjalne zamówienie.

6. Nawiązanie współpracy z innymi podmiotami (osobami fizycznymi, organizacjami lub grupami), które mogą wspierać Placówkę w organizowaniu warsztatów dla młodzieży szczególnie uzdolnionej muzycznie z regionu dolnośląskiego.

7. Dokonanie identyfikacji wdrażanego projektu (oceny wstępnej, czy to, co jest realizowane jest zgodne z potrzebami mieszkańców) i podjęcie decyzji, czy kontynuować projekt.

8.Zbudowanie struktury logicznej (BSL) dwóch pozostałych podprojektów, tj. "Warsztatów Artystycznych - Korespondencja Sztuk" oraz "Prezentacja i Promocja Muzyczna" - opracowanie matrycy logicznej, która ułatwi planowanie, wdrażanie i zarządzanie kolejnymi projektami.

[ Dodano: Pią Lip 01, 2005 15:35 ]
Efekty projektu „Warsztaty muzyczne” osiągnięte w roku szkolnym 2004/2005

W dniach od 01.09.2004 r. do 24.06.2005 r. w ramach sekcji muzycznej/koła gitarowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie prowadzone były indywidualne i grupowe zajęcia dydaktyczne - nauka gry na gitarze akustycznej na różnych poziomach zaawansowania.

W systematycznych zajęciach uczestniczyło 45 osób (stan na dzień 31 maja 2005 r.) w wieku od 9 do 22 lat. W trakcie 10-miesięcznej nauki dzieci i młodzież zdobywała umiejętności gry na gitarze, zapoznając się z podstawami:
-techniki gry klasycznej, solowej i akordowej;
-pisma muzycznego oraz specyfiką notacji gitarowej.

Grupa 7 wyróżniających się uczestników zajęć gitarowych:

- Ada Kozicka (gitara klasyczna) - S.P. 8 (kl. III b),
- Paulina Krzysztoporska (gitara klasyczna) - S.P. 7 (kl. IV e),
- Joanna Pacak (gitara klasyczna) - S.P. 12 (kl. VI b),
- Małgorzata Pieńko (Gimnazjum nr 3) & Michał Baka (Zespół Szkół Integracyjnych),
- Bartosz Stasina (gitara elektryczna) – I L.O. Lubin (kl. I a),
- Grzegorz Dyrba (gitara elektoakustyczna) – ubiegłoroczny maturzysta,

miała możliwość zaprezentowania zdobytych umiejętności podczas „Prezentacji Artystycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie”, które odbyły się dnia 13.06.2005 r. w sali teatralnej Placówki.

Nauka gry na gitarze urozmaicana była zabawami rytmicznymi i ćwiczeniami na bongosach (kubańskim instrumencie perkusyjnym), które służyły nabywaniu podstawowych umiejętności gry oraz pomagały w rozwijaniu poczucia rytmu muzycznego i koordynacji ruchowej. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznali się z:
-typowymi rytmami wykonywanymi: a) całymi dłońmi, b) palcami,
-zapisem nutowym stosowanym dla bongosów.

Uczestnicy wyróżniający się umiejętnościami gry na bongosach w roku szkolnym 2005/2006, będą mieli możliwość muzykowania w kilkuosobowych grupach instrumentalnych.

***
Prowadzone zajęcia pozwoliły na identyfikację niektórych elementów uzdolnień muzycznych dzieci i młodzieży, tj. czynników słuchowych (poczucia wysokości dźwięku); czynników muzycznych (pamięci muzycznej, poczucia rytmu); czynników kinestetyczno-ruchowych (precyzyjności i koordynacji ruchowej, siły i wytrzymałości); czynników motywacyjnych (zainteresowań, postaw, cech charakteru).

Podczas ferii zimowych (14.02.-25.02.2005 r.) w ramach „Akcji Zima” prowadzone w MDK zabawy i konkursy muzyczne oraz grupowe zajęcia integracyjne były okazją do zapoznania dzieci i młodzieży ze specyfiką zajęć w kole gitarowym. W przeprowadzonych badaniach wśród 24 uczestników „Akcji” 50 % ankietowanych deklarowało chęć udziału w zajęciach muzycznych Placówki w następnym roku szkolnym.

Pod koniec roku szkolnego wśród 45 uczestników koła gitarowego przeprowadzone zostały badania ankietowe, które mają na celu stałe doskonalenie zajęć oraz lepsze ich dostosowanie do możliwości i oczekiwań dzieci i młodzieży. Ankieta dostarczyła ogólnych informacji wskazujących na to, że:
-większość uczestników (37 wskazań) uczyło się grać na gitarze pierwszy rok a przy wyborze zajęć kierowało się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami (35), „chciało coś zrobić z czasem wolnym” (12) – dla 9 osób duże znaczenie miały niskie opłaty,
-uczestnicy zajęć nie odczuwają potrzeby wprowadzenia zmian (26) - sposób prowadzenia zajęć, ich tematyka i zakres oraz klimat odpowiada uczestnikom - podkreślają, że wiele się uczą (34), w sprzyjającej atmosferze pożytecznie spędzają wolny czas (18) i z radością powitają wydłużenie zajęć lub zwiększenie ich częstotliwości (11),
-znacząca większość uczestników (39) deklarowała dalsze swoje uczestnictwo w zajęciach - nawet po przeniesieniu MDK w nowe miejsce (w dużym stopniu zależeć to będzie jednak od rodziców, którzy w 20 przypadkach decydowali o uczestnictwie swoich dzieci w zajęciach gitarowych).

***
Dzięki współpracy ze sklepem muzycznym Piano-Forte 10 uczestników koła w trakcie roku szkolnego skorzystało z:
-możliwości wypożyczenia gitary na próbny okres nauki;
-doradztwa przy wyborze instrumentu;
-specjalnych rabatów przy zakupie instrumentu.

Efektem współpracy z zespołem muzyki instrumentalnej „Simple Duo” było wzbogacenie o background (muzykę tła) dwóch ekspozycji artystycznych zorganizowanych w Klubie „Filar”,tj.:
a) finisażu wystawy plastycznej Grzegorza Gembary (dnia 18.X.2004 r.) oraz
b) wernisażu wystawy fotograficznej Martyny Kalety pt. „Imaginacje” (dnia 26.XI. 2004 r.).

Dnia 08.02.2005 r. został złożony wniosek do Starostwa Powiatowego o przyznanie grantu – w ramach organizacji zajęć pozalekcyjnych w jednostkach oświatowych powiatu lubińskiego w 2005 r. - na zakup instrumentów perkusyjnych i wzmacniaczy gitarowych niezbędnych do pełnej realizacji kolejnych etapów „Warsztatów muzycznych”.

W okresie maj-czerwiec podjęte zostały działania przygotowawcze mające na celu zakup aparatury nagłośnieniowej dla potrzeb MDK. Efektem działań jest nawiązanie współpracy z firmą „Raj – Technika Estradowa” oraz profesjonalnie opracowana szczegółowa specyfikacja aparatury wraz z jej optymalną konfiguracją: „Propozycja zestawu nagłośnieniowego dla Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie” (złożona na ręce Dyrektora Placówki w dniu 03.06.2005 r.).

[ Dodano: Sro Sie 17, 2005 11:41 ]
OFERTA PRACOWNI MUZYCZNEJ MŁODZIEŻOWEGO DOMU KULTURY W LUBINIE - rok szkolny 2005/2006

Młodzieżowy Domu Kultury w Lubinie przewiduje w roku szkolnym 2005/2006 realizację następujących form zajęć (w ramach projektu „Warsztaty muzyczne”):

I.Nauka gry na gitarze (w stylu klasycznym, blues-rockowym i jazzowym):

a) dla uzdolnionych muzycznie - zorganizowanie całorocznego kursu:

-nauki gry na gitarze klasycznej – ze strunami nylonowymi – techniką palcową (od podstaw i dla kontynuujących);
-nauki gry na gitarze akustycznej – ze strunami stalowymi – techniką kostkową i kostkowo-palcową (od podstaw i dla kontynuujących);
-nauki gry na gitarze elektrycznej – techniką kostkową - (dla początkujących i dla zaawansowanych);
-nauki gry na gitarze basowej (od podstaw).

b) dla zaawansowanych gitarzystów - stworzenie możliwości:

-uczestniczenia w systematycznych zajęciach warsztatowych (doskonalenie techniki gry w wybranych kierunkach muzyki);
-grupowego muzykowania w duetach instrumentalnych z towarzyszeniem różnych innych instrumentów (perkusyjnych, strunowych, klawiszowych);
-realizowania akompaniamentów dla wokalistów (solistów i zespołów wokalnych);
-muzykowania grupowego w zespole młodzieżowym (instrumentalnym/wokalno-instrumentalnym) oraz w formie jam session.

II. Nauka gry na instrumentach perkusyjnych – dla wszystkich zainteresowanych:

-zaznajomienie z szeregiem instrumentów perkusyjnych stosowanych we współczesnej sekcji rytmicznej (w zespołach rozrywkowych, tanecznych, rockowych, jazzowych);
-zapoznanie z krótką szkołą techniki gry na wybranych instrumentach;
-stworzenie możliwości czynnego muzykowanie w małych grupach instrumentalnych.

III. Zespół wokalno-instrumentalny

Zapraszamy młodzież z miasta, gminy i powiatu lubińskiego do stworzenia zespołu wokalno-instrumentalnego:

-wokalistki/wokalistów,
-perkusistów oraz osoby grające na instrumentach perkusyjnych,
-gitarzystów oraz gitarzystów basowych,
-muzyków grających na instrumentach klawiszowych, dętych, strunowych i innych.

Oczekiwania:
-posiadanie własnego instrumentu,
-opanowanie podstaw techniki gry na danym instrumencie,
-uzdolnienia i zainteresowania muzyczne oraz chęć do systematycznej pracy zespołowej.

Zapewniamy:
-salę prób,
-nagłośnienie mikrofonowe,
-profesjonalne wzmacniacze gitarowe,
-opiekę merytoryczną i organizacyjną doświadczonego instruktora.

IV. Zespół nauczycielski

MDK zaprasza wszystkich nauczycieli szkół lubińskich o uzdolnieniach muzycznych (czynnie uprawiających różne style muzyczne) do udziału w tworzącej się nauczycielskiej grupie muzycznej.

Zapewniamy:
-salę prób z niezbędnym nagłośnieniem,
-pomoc wykwalifikowanego instruktora (organizacja prób, dobór repertuaru, instrumentacja wybranych utworów muzycznych, promocja zewnętrzna).

V. Młodzieżowy zespół muzyczny

W roku szkolnym 2005/2006 MDK udostępni salę prób dla zespołu muzycznego, który:

a)ma ustalony podstawowy skład osobowy i może efektywnie rozpocząć pracę od pierwszej próby (styl/kierunek uprawianej muzyki jest dowolny);

b)częściowo posiada własny sprzęt muzyczny – instrumenty, w tym perkusję, wzmacniacze instrumentalne/gitarowe (zapewnienie podstawowej aparatury mikrofonowej na próby jest sprawą otwartą);

c)daje nadzieję, że po kilku miesiącach pracy osiągnie poziom muzyczny upoważniający MDK do podjęcia działań mających na celu prezentację i promocję zewnętrzną zespołu (na terenie miasta, gminy i powiatu).

VI. Grupa instrumentów perkusyjnych

Osobom posiadającym podstawowe umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych (bongosy, conga, marakasy, djembe, tamburyn itp.) MDK umożliwia ich rozwijanie w ramach tworzonej grupy instrumentalnej.

Zapewniamy:
-salę prób,
-niektóre instrumenty perkusyjne,
-nagłośnienie do gitary basowej,
-opiekę doświadczonego instruktora.

VII. Spotkania muzyczne: „Zagraj i zaśpiewaj razem z nami”

- Osobom uzdolnionym muzycznie, posiadającym podstawowe umiejętności gry na różnych instrumentach, MDK proponuje formę wspólnego muzykowania z zespołem „Simple Duo” (w ramach otwartych prób).
- Solistom i grupom wokalnym preferującym utwory „z krainy łagodności” zespół „Simple Duo” oferuje opracowywanie i realizację oryginalnych, autorskich akompaniamentów.

Pierwszy termin zapisów:

1 września 2005 r., godz. 16.00 – w nowej siedzibie MDK przy ul. KEN 6a

Dodatkowe informacje, zgłoszenia i zapisy (przez cały rok szkolny):

Sekretariat MDK – tel. 076/ 846-86-64;
Andrzej Ossowski - osoba realizująca i koordynująca projekt „Warsztaty muzyczne”

[ Dodano: Pią Paź 07, 2005 11:31 ]
Blues, rock i jazz w MDK

Młodzieżowy Dom Kultury organizuje zajęcia szkoleniowe w klasie gitary, prowadzone w ramach „Warsztatów muzycznych”. Skierowane są one do gitarzystów zainteresowanych bluesem, ragtimem oraz innymi stylami wykonywanymi na gitarze akustycznej oraz do gitarzystów rockowych. Zajęcia, adresowane do gitarzystów zaawansowanych technicznie, umożliwiają zgłębianie tajników gry na:

1.Gitarze akustycznej z wykorzystaniem techniki finger style (preferującej grę palcami oraz pazurkami zakładanymi na palce prawej ręki - classic, fingerpicking).

Zajęcia obejmują:
- naukę miniatur i standardów bluesowych, ragtimowych, popowych i w innych stylach, wykonywanych na gitarze klasycznej i akustycznej;
- kształtowanie umiejętności łączenia gry single note (solo) z techniką akordową;
- naukę stylowych akompaniamentów typu: ballada, walking bluesowy i jazzowy, bossa nova, ragtime, w metrum trójdzielnym ¾ i inne.

2.Gitarze elektrycznej z wykorzystaniem techniki bluesowo-rockowej i jazzowej (zakładającej grę przy użyciu kostki lub palców oraz kostki i palców równocześnie).

Zajęcia obejmują:
- podstawy techniki gry na gitarze rockowej,
- skale (pentatonika, skala bluesowa i inne) i riffy blues-rockowe,
- przykłady solówek i zagrywek hard rockowych,
- zagadnienia z zakresu harmonii i improwizacji bluesowej - budowa akordów, możliwe do zastosowania w danym przypadku skale oraz przykłady improwizacji/solówek.

Informacje i zgłoszenia:
Sekretariat MDK/Andrzej Ossowski

[ Dodano: Czw Paź 20, 2005 21:20 ]
Zespoły muzyczne w MDK

Po latach przerwy do Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie wracają młodzieżowe zespoły muzyczne.

Dnia 14 października 2005 r. w ramach pracowni muzycznej uruchomiono pierwszą salę prób dla amatorskich zespołów muzycznych, które „specjalizują” się w głośnym graniu – sala usytuowana w piwnicach stwarza ku temu dogodne warunki.

W obecnym stadium przygotowania sali, może z niej korzystać jeden zespół muzyczny - docelowo tych zespołów będzie mogło być kilka.

Projekt „Warsztaty Muzyczne” przewiduje w przyszłości - w miarę zagospodarowywania bazy lokalowej Placówki oraz w zależności od zapotrzebowania lokalnego środowiska muzycznego – uruchomienie kolejnych sal prób.

Informacje i zgłoszenia zespołów:
Sekretariat MDK/Andrzej Ossowski

[ Dodano: Czw Sty 05, 2006 22:16 ]